Yeni Tasarıma Geçişte Dikkat Edilmesi Gerekenler !

Ekim 31, 2016 | Web Tasarım

web design

Yeniden Tasarım Aşaması

Her tasarımın bir ömrü var. Gelişen web standartlarına ayak uydurabilmek için bazen ufak tefek güncellemeler yetersiz kalıyor ve sonucunda web sitemizi yeniden tasarlayıp bu tasarıma sorunsuz bir geçiş yaparak gönül rahatlığı ile kullanmak istiyoruz.

Bu yazıda, yeniden tasarım sürecinde atılması gereken SEO adımlarını bahsetmekten ziyade halihazırda tamamlanmış olan yeni tasarıma geçiş  sırasında dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğim.

Birkaç ay önce wordpress temaları satışı yaptığımız wpmod.com’ un eski tasarımı, ufak tefek yazılım hataları, eklenti fazlalıkları ve bunun sonucunda sürekli hacklenme sorunlarından kurtulmak için seo uyumlu, kullanıcı deneyimini düşünerek tasarladığımız yeni tasarımını yayına vermeden önce yaptığımız ve tecrübe ettiğimiz konuları kısaca sizlerle paylaşmak istedim. Daha sonra yeni tasarım sürecinde ki tecrübelerimi de başka bir yazıda paylaşacağım. Şimdi adım adım yeni tasarımın yayına verilmesi öncesi yapılması gerekenleri inceleyelim.

Tabii her şeyden önce mevcut ve yeni sitenin localde kurulu olduğunu, yine mevcut sitenin yedeklerinin alındığını varsayıyorum.

1- Screaming Frog ile Site İçi Link İnşaasını Çıkarın

Mevcut sitenizi ve yeni tasarladığınız sitenizi Screaming Frog aracı ile tarayıp site içi linkleri kaydedin. Ancak screaming frog ücretsiz versiyonun 500 sayfa tarama desteği verdiğini unutmayın. Sitenizin internal linklerini  webmaster tools’ dan da indirip kaydedin, bazen screaming frog’ un tarama sonuçlarında bulunmayan linkler webmaster tools’dan aldığımız raporda bulunabiliyor, bunları karşılaştırmanız yararlı olacaktır.

2- 301 Yönlendirme Planı

En önemli adım mevcut sitenin linklerini yeni tasarladığımız sitenin linklerine yönlendirmektir.

Önceden aldığımız mevcut sitenin linklerini excelde açıp yeni sitenin linkleri ile eşleştirin. Bazı sayfaları yeni tasarımda kaldırmış olabilirsiniz artık bu sayfalar bulunmayacak ise bunları 404 sayfasına yönlendirmelisiniz, tabii 404 sayfasının tasarımı ne kadar kullanıcı dostu olursa o kadar iyi olacaktır. Bunun için Google da SEO dostu 404 sayfa örneklerini inceleyebilirsiniz. Uzantısı değişen sayfalar içinse 301 yönlendirmesi yapılmalı.

3- Linkleri Yönlendirme

Eski linkleri yeni linklere yönlendirme planı ve haritasını çıkardıktan sonra sıradaki işlem bu yönlendirmeleri doğru bir şekilde yapmak olacak. Eğer siteniz WordPress ise basit bir link yönlendirme eklentisi ile bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Size Redirection Eklentisini önerebilirim. Eklenti ayrıca 404 hatası veren sayfaları da listeleyerek bunların gözden kaçmasını ve 301 yönlendirmelerini yapmanızı sağlıyor.

Diğer bir pratik seçenek ise .htaccess ile yönlendirmedir. Yeni sitenin .htaccess dosyasında örnek bir 301 yönlendirmesi aşağıdaki gibi olmalıdır.


Redirect 301 /eskisayfa.html http://www.siteniz.com/yenisayfa.html
Redirect 301 /eskisayfa2.html http://www.siteniz.com/yenisayfa2.html

4- Son Kontroller

Taşıma işlemini önce localhostta yapınız. Son kontrol için risk almayın.

Localde yaptığınız taşıma işleminden sonra sitenizde tüm sayfaları, linkleri tek tek kontrol edin

Bu kontrolde;

1- Daha önceden aldığınız mevcut sitenizin backlink listesinde ki linklerin sorunsuz bir şekilde gerekli sayfalara ulaştığından,

2- Site içi linklerin sorunsuz çalıştığından,

3- 404 sayfasına gerekli yönlendirmelerin yapıldığından emin olun.

Sorunsuz bir taşıma işleminin en önemli adımları bunlardır.

Bu kontroller de herhangi bir sorun yaşamazsanız sitenizin site haritasını (sitemap) alın. İsterseniz site haritasındaki linkler ile mevcut sitenin linklerini son kez karşılaştırabilirsiniz.

5- Taşıma İşlemi

Şimdi localde hazır olan sitemizi sunucumuza taşıyabiliriz. Bu işlem bittiğinde hemen bir site haritası oluşturunuz ve bunu google, bing, yandex gibi arama motorlarına gönderiniz. Yeni linklerin indexlenmesi ve eski linkler ile yer değiştirmesi biraz zaman alacaktır sabırlı olun.

Sonuç olarak bu işlemleri sorunsuz yaptığınızda google sıralamanız hafif bir düşüş yaşayabilir merak etmeyin,  sonrasında kendi sıralamasına oturabilir, yükselebilir yada benim yaşadığım gibi  hiç bir düşüş olmadan istikrarlı bir yükseliş görebilirsiniz.

Bu işlemler sırasında takıldığınız noktada soru sorabilirsiniz yardımcı olmaya cevap vermeye elimden geldiğince çalışırım.

Profosyonel destek almak isterseniz iletişim sayfasından irtibata geçebilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…