WordPress Teması Dil Çevirisi (WordPress Tema Dil Desteği Ekleme)

Şubat 21, 2017 | Wordpress

WordPress Temalara & Sitelere Dil Desteği Nasıl Eklenir?

Bu yazıda, webmasterlar için wordpress temaları türkçeye çevirme ve tasarımcılar için wordpress temalara dil desteği eklemeyi kısaca anlatacağım.

WordPress teması satın alırken dikkat edilmesi gereken önemli fonksiyonlardan biride dil desteği sunuyor olmasıdır. Özellikle farklı dillerde içerik üretmek isteyen kullanıcılar tema satın alırken buna dikkat etmeli.

wordpress temalara dil desteği

Peki satın aldığınız wordpress temasına dil desteği nasıl eklenir?

Yabancı temaları türkçeye nasıl çevirebiliriz?

Burada anlatacağım temalara dil desteği kazandırma yöntemini yabancı temaları türkçeye çevirmek isteyenlerde uygulayabilir.

Öncelikle farklı dillerde yayın yapan sitemiz için dil eklentisi kullanmalıyız. Bunun için ücretli ve ücretsiz eklentiler mevcut; WPML  (ücretli) ve Multilanguage by BestWebSoft (ücretsiz)

Bu eklentiler ile ana dilimizde oluşturduğumuz içeriklerin diğer diler için olan versiyonlarını oluşturup, sitede ülke bayrakları ile seçimini yaptırabiliyoruz. IP üzerinden dil tanıması ve otomatik dili değiştirme özelliği için ücretli eklentiyi yada ücretsiz versiyonunu paylaştığım eklentinin pro sürümünü satın almalısınız.

Ancak site farklı dile çevrildiğinde bazı kod içinde yazılmış olan alanlar çevrilmez.

Bu alanlara dil desteği nasıl eklenir?

Yada sıfırdan bir tema yapan tasarımcı için temaya dil desteği nasıl kazandırılır

1- Dil desteği olan wordpress teması bulun.

WordPress.org sitesinden (dil desteği olan tüm temaları listeledim linkte) bir tema indirin. Zipten çıkardığınızda tema klasörü içerisinde languages klasörü görecesiniz. Bu klasör içinde .POT uzantılı bir dosya olmalı.

.POT, .PO ve .MO dosyaları nedir?

.POT dosyası kısaca tema içerisinde çevirilebilir dizeleri içeren bir şablondur.  .POT dosyasını kullanarak program ile .po (portable object)  ve .mo uzantılı dosyaları elde ederiz. Örneğin .pot dosyasını kullanarak ingilizce dil dosyası oluşturduğumuzda en_US.po ve en_US.mo uzantılı iki dosya elde ederiz. .MO dosyasıda .PO dosyasının makine dili için oluşturulan bir dosyadır.

2- Poedit programı ile çeviri

Burada kısaca poedit programı kullanarak nasıl wordpress tema çevirisi yapılacağını anlatacağım. Eğer satın aldığınız tema .pot dosyası var ise yada tasarımcılar için; temanıza dil desteği eklemek için az önce indirmiş olduğunuz wordpress temasından ki .POT dosyasını Poedit programından yeni bir çiviri oluştur seçeneği ile seçiyoruz. .POT dosyasını açtığınızda karşınıza ye bir kutu çıkacak ve size hangi dile çeviri yapmak istediğinizi soracak. Burada dikkat etmeniz gereken nokta doğru dili seçmektir. İngilizce için bir çok seçenek mevcut.

Dili seçtikten sonra indiridiğiniz temanın dil dosyasında bulunan alanların üst tarafta listelendiğini görecesiniz. Burada listelenen yazıları tek tek seçip düzenleyebilir alt kısımdan çevirisini yapabilirsiniz. Listede bulunan yazılar sizin için yeterli sayıda değilse .pot dosyasını notepad yardımı ie açıp bu satırları çoğaltabilirsiniz.

Çeviriniz tamamlandığında kaydet buto ile çalışmayı kaydettiğinizde .pot dosyasını seçtiğiniz languages klasöründe .po ve .mo uzantılı dosyaların oluştuğunu göreceksiniz. Languages klasörünü tema kalsörünüze yazdırıp son işleme geçiyoruz.

3- Temayı dil desteği için düzenleme

Oluşturduğumuz çeviri diller için wp-config.php dosyasına alttaki şu kodu eklememiz gerekiyor.

define ('WPLANG', 'en_US');

“en_US” oluşturduğunuz .po uzantılı dosyalara göre değişir. Örneğin türkçeye çevirdiğiniz dosya var ise tr_TR olmalı buradaki kod.

Son olarakta tema kodları içerisinde çevirisini yaptığımız text leri uygun kod ile değiştirmeliyiz.

Örneğin “Sidebar Başlık” text’i için şu kodu kullanmalıyız:

<? php _e('RESİM GÖNDER', 'partner-tema'); ?>

Yukarıda ki kodda “?” sonrası boşluğu silmeyi unutmayın.

Tüm bu işlemleri doğru yaptıysanız temanızın çeviri işlemi tamamlanmıştır. Temanıza dil desteği kazandırmışsınızdır.  Takıldığınız bir nokta olursa iletişim kurmaktan çekinmeyin! Kalın sağlıcakla..