WordPress Temanızı Değiştirmek SEO & Trafiği Etkiler mi?

Ekim 31, 2016 | Seo

Tema değişiminin Seo’ ya etkisi

Eğer wordpress kullanıyorsanız büyük ihtimal şimdiye kadar en az birkez temanızı değiştirmeyi aklınızdan geçirmişsinizdir.

Muhtemelen aklınıza takılan soru; Temayı değiştirdiğimde sitenin Seo ve trafiği bundan etkilenir mi?

Bu sorunun cevabını evet yada hayır diye veremeyiz, bunu etkileyen birkaç faktör var ve bu yazıda dikkat etmeniz gereken başlıklardan bahsedeceğim.

WordPress temanızı değiştirmek şu potansiyel sorunlara yol açabilir.

 
Başlık etiketlerinin değişmesi 
Kullandığınız temada sayfa başlıklarının h2, yazı başlıklarının h3 yada sidebar başlıklarının h4 etiketleri ile belirlenmiş olduğunu varsayalım. Değiştirmek istediğiniz temada bu başlık etiketleri eski temanızda ki gibi kullanılmamış ise büyük bir sorun daha ilk adımda ortaya çıkacak.
Burada seo uyumlu tema kullanmanın önemi birkez daha ortaya çıkıyor. Geçiş yapmak istediğiniz tema eğer seo uyumlu kodlanmis ise bu tarz sorunlarla karşılaşmanız zor.
Seo eklentinizde tüm ayarları dışarı aktarıp yeni temada içeri aktararak seo ayarlarınızın sorunsuz taşındığını düsünmeniz büyük hata olur .
Basit bir örnek daha vermek gerekirse eski temaniz lazy load özelliğini kullanıyor olabilir ancak geçiş yapmak istediğiniz yeni temada bu özellik yoksa ve siz bunu ciddiye almazsanız yada bu tarz küçük detayları kaçırırsanız tema değişiminden sonra sayfa yüklenme hızlarında  ciddi oranda farklar göreceksiniz.
Tema ayarlarında ki farklılıklar 
Yine her temanın kendine özgü default ayarları vardır ve siz eski tema ayarlarınızdan herhangi özelliklerinden bir kaçını yeni tema ayarlarında degistirmeyi unutursanız tasarımda oluşacak değişimler ile seo ve trafik değerlerinizi değiştirebilirsiniz .
Sorunsuz bir tema değişimi için dikkat edilmesi gerekenler
 
Tema değişimi öncesi scream frog ile sitenizin seo analizini bir yere kaydedin.
Kullandığınız seo eklentisinin (yoast bu konuda oldukça başarılı) ayarlarini export edip yeni temada import ederseniz tüm seo ayarlarınız sorunsuz yeni temada kullanılabilecektir.
Yeni temanın default ayarları dikkatli bir şekilde tekrar düzenlenmelidir . Link yapısı gibi önemli ayarlar farklılık gösterirse çok büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
Seo uyumlu tema seçin
Piyasada çok kaliteli wordpress temaları mevcut. Ancak bazıları kaliteli ve fonksiyonel olsalarda seo açısından zayıf kalıyorlar. Seçeceğiniz temanin seo uyumluluğunu seo programları yada online seo analiz siteleri ile kontrol edebilir, W3C standartları incelenebilir.
Yine seo uyumlu temamızı seçip geçiş yaptıktan sonra scream frog tarzı programlar ile  detaylı bir seo analizi yapmadan siteyi yayinlamamak gerekir.  Geçiş öncesi yaptığınız analiz ile karşılaştırıp sorun oluşturacak farklılıkları gidermelisiniz.
Aslında özel  tas­arım sitenize uygun tasarlanan bir tasarım, sadece size özgün bir tasarım olmasi değil projemize uygun özgün müsteri deneyimi, seo çalışmanıza özgün kod yapısı ile her açıdan avantaj sağlayacaktır.
Ayrıca tasarım aşamasında eski temanın seo uyumlu kod yapısına birebir bağlı kodlama yapılması kolay olacaktır.
Son olarak, eğer bu konularda teknik bilginiz yoksa, seo konusunda bilgi sahibi bir web tasarımcı ile bu süreci yönetebilir, sorunsuz trafik kaybı yaşamadan sitenizin tasarımını değiştirebilirsiniz.