Bir WordPress Site Kurmanın Gerçek Maliyeti Nedir?

Mayıs 19, 2017 | Wordpress

wordpress site maliyetiEn çok karşılaştığımız soruların başında geliyor “Bir wordpress site kurmanın maliyeti nedir?” sorusu. Bu soruya verebileceğim en kısa ve öz cevap;  Wordpress ücretsiz bir platform, bu yüzden bir wordpress site kurmanın maliyeti tamamen sizin ne istediğiniz ve bütçeniz ile paraleldir.

Bu blog yazımda bu soruya detaylı olarak cevap vermeye çalışacağım. Ayrıca bundan sonraki projelerinizi hayata geçirirken aşırı, gereğinden fazla bütçelerden uzak durmanızı ve maliyetinizi minimize etmeyi göstereceğim.

WordPress Site Kurmak İçin Nelere İhtiyacınız Var?

WordPress indirip kurabileceğiniz ücretsiz bir içerik yönetim sistemidir. Açık kaynak kod olduğundan istediğiniz gibi geliştirmeye imkan verir.

Peki wordpress ücretsiz bir platform ise bu maliyetler nereden çıkıyor?

WordPress bir sitenin maliyetini şu ana başlıklar belirliyor;

Hosting & Domain

Tasarım

Eklentiler

Foksiyonel özellikler

Binlerce ücretsiz wordpress teması ve ekentisi ile ücretsiz wordpress sitenizi kurabilirsiniz ancak bu tema ve eklentilerle istediğiniz siteyi tam olarak oluşturamazsınız. Foksiyonel ve gelişmiş bir site isteyorsanız ücretli tema ve eklentiler almanız gerekiyor.

Bir WordPress Site Kurmanın Gerçek Maliyeti

İhtiyaçlarınıza bağlı olarak wordpress site maliyetleri 100 TL den başlar 500 Tl, 1500 TL, 3000 TL hatta 20.000 TL ye kadar çıkabilir. Burada önemli olan ne tür bir site istediğinizi tam olarak bilmek, çünkü bu maliyeti doğrudan etkiliyor.

Bu yüzden farklı bütçe kategorilerine bakmak gerekiyor.

  • Düşük bütçeli wordpress site kurmak
  • Daha özellikli wordpress site kurmak
  • WordPress e-ticaret sitesi kurmak
  • Özel wordpress site kurmak

Şimdi bu kategorideki projeler için ortalama maliyetlere göz atalım.

Düşük bütçeli wordpress site nedir? Maliyeti nedir?

Düşük bütçeli wordpress siteler ücretsiz temalar yada warez temalar kulanılarak oluşturulan sitelerdir. 100 TL – 250 TL arası maliyetiniz olacaktır. Temayı kendiniz kurarsanız host ve domain maliyetleriniz ile birlikte 100 TL, dışarıdan yardım alıp kurarsanız 200 – 250 TL maliyetiniz olacaktır. Google da “free wordpress theme” sorgusuyla bir çok kaliteli ücretsiz tema bulabilirsiniz.

20 Adet Kaliteli ve Ücretsiz WordPress Teması

Daha özellikli wordpress site kurmak

Foksiyonel ve aynı zamanda tasarım olarak beğenebileceğiniz ücretsiz tema bulmak zor olabiliyor, bunun için premium wordpress temalarına göz atmalısınız. Premium temalar ortalama $59 civarında satılmakta. Bu temalar  gerçekten oldukça foksiyoneldir bu yüzden kurulumlarıda teknik bilgisi olmayan için zor olabilmekte. Dışarıdan yardım alarak  kurulum yaptırdığınızda ortalama 250 TL kurulum ücreti talep ediliyor. Özellikli bir wordpress site kurmak istediğinizde maliyetiniz 250 TL – 500 TL civarında olacaktır. Bu temalar üzerinden özel isteklerinize göre bir tasarım çalışması yapıldığında maliyetiniz 800 TL ile 1000 TL arasında olacaktır.

WordPress E-ticaret Sitesi Kurmak

WordPress e-ticaret siteleri hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başladı. Özellikle hazır e-ticaret paketlerinde ki kısıtlamalardan ve yüksek ücretlerden kaçan kullanıcılar wordpress e-ticaret e yöneliyor. Ancak bu konudada wordpress in yeterliliği konusunda kafaları karışık diyebiliz. Kendi tecrübelerime göre söyleyebilirim, wordpress e-ticaret standart bir e-ticaret sitesi için son derece yeterli.

Peki wordpress e-ticaret sitelerinin maliye nedir?

Burada da kullanacağınız özellikler maliyeti doğrudn etkiliyor. Örneğin sanalpos kullanacak mısınız? İyzico yada Payu gibi ödeme yöntemlerimi kullanacaksınız? banka havalesi ve kapıda ödeme bana yeter mi diyorsunuz? Ortak ödeme sayfası mı site içi ödeme mi? Tüm bunlar maliyeti etkiliyor. Öncelikle hazır premium e-ticaret temaları kullanacaksanız ortalama fiyatlar yine $59 – $69 civarında. Bunların kurulumunu yaptırmak isterseniz maliyetiniz 500 TL, eğer tasarım da istediğiniz düzenlemeler varsa 1000 TL kadar maliyeti olacaktır. Özel sanalpos yazdırmak isterseniz yine + 100 TL ile 400 TL arasında sanalpos entegresi maliyetiniz olacak, ancak iyzico kullanmak isterseniz ve ortak ödme sayfasında ödeme almak isterseniz ödeme yöntemi için hiç bir maliyetiniz olamayacaktır. Ortak ödeme sayfası kullandığınız için SSL sertifikası dilerseniz kullanmayabilirsiniz.

Size özel bir e-ticaret sitesi isterseniz ortalama standartlarda bir e-ticaret sitesi 1200 TL  – 1700 TL arasındadır. Tabi istediğiniz özelliklere göre bu fiyatlar artabilir.

Özel tasarım wordpress site kurmak

Size özel bir wordpress sitenin ortalama standartlarda siteler için maliyeti 1200 TL ile 2000 TL arasındadır tabi özelliklerine göre 3000 TL kadar hatta daha da fazla çıkabilir.. Özel tasarım siteler tamamen projenize özel tasarlandığından minimum gereksiz kodlar ve özellikler kullanılacağından site hızı gibi bir çok seo kriterinde avantajlı bir siteye sahip olabilirsiniz.

Projenize güveniyor ve fazla bütçeniz yoksa ise ücretsiz kaliteli tema ve eklentiler ile başlayıp ihtiyacınız oldukça sitenizi geliştirmenizi tavsiye ederim. WordPress geliştirmeye açık bir platform.