WordPress ve Seo: Merak Edilen Sorular

Ocak 21, 2017 | Seo, Wordpress

WordPress, blog sitelerinde, kurumsal sitelerde ve son olarak e-ticaret sitelerinde sıkça kullanılmaya başlandı. Biz tasarımcılar wordpress in çok yönlü foksiyonel yapısı ve her türlü adaptasyon yeteneğinden çok memnunuz ve bu yüzden mümkün olduğunca her projemizde wordpress kullanıyoruz.

WordPress SEO Hakkında Merak Edilenler

Kurumsal firmalar yada e-ticaret sitelerin seo tekniklerini rahatlıkla ve daha önemlisi daha az maliyetle uygulayabildikleri içerik yönetim sistemi, wordpress’ i daha cazip hale getiriyor.

Bu yazı wordpress seo hakkında değilde daha çok sık sorulan wordpress ve seo ilişkisinin cevaplarını yanıtlamak, yanlış bilinenleri açıklama üzerine olacak.

1- WordPress kullanmak SEO için yeterli mi?

Hayır, wordpress sadece SEO dostu bir içerik yönetim sistemi. Arama sonuçlarında yükselmek için wordpress sitenizde bazı manuel ayarlamaları yapmalısınız. Defaul ayarlarda gelen wordpress tek başına başarı faktörü olamaz. WordPress SEO uyumluymuş, wordpress SEO da başarılıymış gibi sorular genelde müşterilerden geliyor ve her defasında bunun sadece yanlış bilinen birşey olduğu wordpress in tek başına SEO da başarıya bir katkısı olmadığını, SEO eklentileriyle ve bazı teknik SEO çalışmalarıyla ancak sağlıklı SEO optimizasyonunın yapılacağını belirtiyorum. WordPress tercih etmek sadece iyi bir başlangıç olabilir. Sonrasında siteninin iyi analizi yapılıp buna uygun manuel SEO ayarlarının yapılması gerekir.

2- SEO eklentisi kurdum, SEO danışmanına ihtiyacım yok

SEO, basit bir eklentiyle yapılacak basit birşey değil. Eklentiyi kurup arkana yaslanarak yapılacak birşey hiç değil. SEO durmadan devam eden bir süreçtir. Karmaşık ve kapsamlı bir süreç.

WordPress Seo eklentisi kurmak bu sürecin sadece başlangıcıdır. Bu, eklentiyi doğru yapılandırmanız şartıyla tabii.

Sitenizin arama motoru optimizasyonunu ciddiye alıyorsanız kesinlikle sürekli çalışacağınız bir seo danışmanına yada seo ajansına ihtiyacınız olacak.

Peki neden? Ne gibi senaryolar ile sitemizin optimizasyonu zarar görebilir bir bakalım;

  • WordPress’i, eklentinizi, temanızı güncellediğinizde yada eklenti, tema kurduğunuzda sitenizin kodları değişecektir. Bu değişiklikler sitenizin seo puanına negatif etkiler yapabilir ve sizin bundan haberiniz olmaz.
  • Yeni kurduğunuz bir eklenti sitenizi yavaşlatabilir. Site hızı  google algoritmasında önemli bir Seo faktörü.Böylesi ufak bir değişiklik sıralamanıza negatif etki edebilir.
  • İçerik her site için önemlidir. Detaylı Seo analizi ile belirlenen öenmli anahtar kelimeleriniz ile içeriklerinizi optimize edebilirsiniz. WordPress ile bunu tek başınıza yapamazsınız.
  • Periyodik olarak yapılacak bir seo çalışması ile sitenizi her zaman optimize tutabilirsiniz. Bunun için wordpress seo danışmanı ile belirli aralıklar seo analizi için çalışabilirsiniz.

Websitem için en iyi Seo eklentisi hangisi?

Şuan en çok tercih edilen 2 adet Seo eklentisinden biri All in One Seo ve Yoast. Hangi eklentiyi kullanacağınıza karar vermeden önce yorumlarını dikkate alabilirsiniz. Ben kendi sitelerimde ve müşterilerimin sitelerinde önceleri All in One Seo kullanıyordum ancak son 3 senedir Yoast kullanıyorum ve gayet memnunum. Yoast All in one Seo eklentisine göre daha kolay kullanım arayüzüne sahip ve daha fazla maneul ayarlar yapmanıza olanak veriyor.

WordPress Temamızı Değiştirmek SEO & Trafiği Etkiler mi?

Mevcut wordpress temanızı değiştirmek köklü bir değişiklik olacağından dikkat etmeniz gereken önemli adımlar mevcut, bunu daha önceki bir bloğumda  detaylı olarak paylaşmıştım.

WordPress Temanızı Değiştirmek SEO & Trafiği Etkiler mi?

Ücretsiz WordPress temaları SEO ya zarar verir mi?

Çok kaliteli ücretsiz WordPress temaları mevcut, bir çoğuda zararsız ama bazıları istisna tabii, buun için dikkat etmeniz gerekenler;

  • Spam link mevcut mu?: Premium tema yapımcıları seo taktiği olarak bazı temalarının footer gibi kısımlarına link girerek bunların da kaldırılmasını kısıtlayabiliyor. Bu tarz temaları kullanmayın.
  • Temanın güncelleme desteği mevcut mu?: Bazı ücretsiz temalar güncelleme desteğine sahip olmayabiliyor. Bu tarz temalarda ilerde wordpress uyum sorumları yaşabilirsiniz.
  • Ücretli bir temanın warez versiyonu olabilir mi?: En önemlisi bulduğunuz ücretsiz temanın warez bir tema olup olmadığını araştırmanızdır. Ücretli temaları ücretsiz olarak sunan siteler bu temalara bir açık koyarak sunucunuza erişebiliyor.

Hangisi SEO açısından daha uygun; Sub-Domain mi?  Alt Klasör mü?

Eğer bir kurumsal siteniz yada e-ticaret siteniz varsa ve bu siteye ayrı bir blog sitesi kurmak istiyorsanız karşına iki seçenek çıkıyor. Sun domain ve Sub folder. Peki Seo açısından hangisini daha uygun.

Cevap basit; Seo açısından siteniz içinde blog tutmanız her ikisinden daha mantıklı seçenek olacaktır. Ancak blog yazılarını ayrı olarak girmeniz gerekiyorsa sub-folder tavsiye ederim.

 

Bir yazıyı birden fazla kategoriye eklemenin Seo ya etkisi varmıdır?

Bir yazıyı farklı kategorilere atamak link sayısını artıracağı için seo açısından duplicate content sorunu çıkartabilir. Tabii önleminizi alırsanız bu konuda sorun yaşamazsınız. Hangi linkin orjinal olduğunu rel=canonical etiketiyle belirleyebilirsiniz. Google canonical etiketine sahip olan sayfayı dikkate alacağı için diğer sayfaları kafanıza takmanıza gerek kalmaz.

 

 

WordPress siteler için en sık karşılaştığım SEO ile alakalı soruları cevaplamaya çalıştım. Umarım sizde sorularınıza cevap bulmuşsunuzdur. FArklı bir sorunuz mevcutsa yorum yazabilirseniz, cevaplamaktan mutluluk duyarım.