WordPress Seo: İhtiyacın Olan Tek Kaynak

Ekim 31, 2016 | Wordpress

wordpess gelişmiş seo

WordPress, bu gelişmiş içerik yönetim sistemiyle yapamayacağımız bir proje yok. Ücretsiz ve bu denli çok amaçlı kullanım imkânı ile herkesin sevdigi, kullandığı wordpress neredeyse hemen her farklı projede karşımıza çıkıyor. Özellikle orta ölçekli firmaların kurumsal site ihtiyaclarindan e-ticaret sitesi ihtiyaçlarına kadar bir çok platformda en çok tavsiye ettiği en ucuz cozumu sunmaktadır.

WordPress Seo

Ne var ki, birçok wordpress kullanıcısı seo bilgisine sahip değil ve siteleri ne yazık ki seo açısından berbat durumda. Aslinda temel seo bilgisiyle, teknik seo olarak adlandırılan site içi seo çalışmasıyla sitelerini büyük ölçüde iyilestirebilirler.

Öncelikle wordpress sitenizde bir seo eklentisi olduğunu farzediyorum. Benim önerim yoast eklentisi ancak all in seo eklentisini de uzun süre kullandım o da iyidir. Bu arada bir sonraki makalem de yoast seo eklentisinin detaylı konfigürasyonunu anlatabilirim.

Başlık Etiketleri

Title Tags (başlık etiketleri) sitenizi yada sayfanızı arama motorlarına tanıtan en önemli faktörlerin başında geliyor.  Anasayfada sitenizin site başlığı, blog yazısında makalenin başlığı birer title tag dır. Öncelikle en sık karşılaştığım yanlış kullanılan title tag örneğinden bahsedeyim. Google her sayfada sadece bir tane h1 etiketi kullanılmasını öneriyor. Diğer hx etiketlerinin sayısı için herhangi bir kısıtlama yok ancak yine de mantıklı sayıda kullanılması gerekir. İşte bu her sayfada birer tane kullanmamız gereken h1 etiketini title tag ile kullanıyorlar. Başlık etikerini h1 etiketi ile kapsıyorlar. Bu son derece yanlış.

Kullandığınız seo eklentisinden title tag ayarlarınızı aşağıdaki örnekte olduğu gibi yapabilirsiniz.

Anasayfa Başlık: Freelance Web Tasarım Hizmetleri %%sitename%%

Yazı Başlık         : %%title%% %%page%% %%sep%% %%sitename%%

Sayfa Başlık       : %%title%% %%page%% %%sep%% %%sitename%%

Meta Etiketler

Google da listelenen sitelerde link altındaki kısa yazı meta tag ( meta etiketi ) dir. Kullandığınız seo eklentisinin ayar kutucukları yazı, sayfa yada kategori sayfalarının altında gözükür. Bir sayfa, yazı yada kategori oluştururlen bu seo kutusunda başlık etiketini düzenlediğiniz gibi meta etiketinide düzenlemeniz gerekir. Unutmayın, öncelikli anahtar kelimenizi başlık ve meta etiketlerinde kullanmaya çalışın, özellikle aynı anahtar kelimeyi hem başlık hemde meta etiketine yazmak yerine bu anahtar kelimenin farklı varyasyonlarını kullanın.

Anahtar kelimeler artık google tarafından sıralama faktörü olarak kullanılmıyor ancak diğer arama motorları halen bunları kullanıyor, bu yüzden anahtar kelime alanlarını farklı varyasyonlarla doldurabilirsiniz.

Kalıcı Bağlantılar

Kalıcı bağlantılar basitce yazıların url yapısıdır. Menüde bulunan kalıcı bağlantılar sekmesi ile default olarak gelen ayarları değiştirmeliyiz. Örnek default kalıcı bağlantılar şu şekildedir; onurtepe.com/?p=12 , oysa seo uyumlu bir url yapısı şu şekilde olmalıdır.  onurtepe.com/wordpress-web-tasarim

Hem arama motorları hemde google da gezen kullanıcılar için hangisi daha iyi? Tabiki yazının içeriğinin ne ile ilgili olduğu hakkında bilgi veren link yapısı.

Ayarlar > kalıcı bağlantılar sekmesinden url yapısını aşağıda ki gibi ayarlayabilirsiniz.

wp permalink ayarları

Kategori url kullanmak bence duplicate content‘ e karşı iyi bir önlem olsada, büyük bir wordpress siteniz yoksa çokta kullanmak gerekli değil. Eğer woocommerce kullandığınız bir wordpress e-ticaret siteniz varsa kesinlikle woocommerce’ın kategori url yapısını iptal eden eklentiler kullanmayın bu kopya içeriklere neden olabilir. Bazı müşterilerim ürün url yapısının daha kısa olması için  kategori isimlerini çıkarmak istiyor ancak bunun seo açısından zararlı olacağını, kopya içeriklere neden olarak siteye zarar verebileceğini belirtiyorum. eğer bir e-ticaret siteniz varsa ve “magaza” yada “urun” gibi kategori temellerini kullanmak istemiyorsanız bunları seçtiğiniz iyi bir anahtar kelime ile değiştirerek url yapısında mümkün olduğunca doğal bir yapı oluşturabilirsiniz.

Anahtar Kelimelerine Odaklan

Arama motorlarına sitenizin amacını anlatmanın en etkili yolu sürekli aynı anahtar kelimeleri sık sık kullanmak değil. Zaten bu yöntem artık yarardan çok zarar veriyor. Yıllar önce bir google güncellemesi ile sitelerimden biri ani çöküş yaşadı. Sorunu bulmak çok zor olmadı, sitede aynı anahtar kelime kullanım yoğunluğu oldukça fazlaydı ve bunu hemen optimize ederek sonuçlarını gördüm.

Site genelinde etkili bir anahtar kelime kullanabilmek için öncelikle anahtar kelime analizi yapmalıyız. Anahtar kelimelerimizi mümkün olduğunca farklı kombinasyonlarda çoğalttıktan sonra bunları site genelinde; site sloganında, yazı başlık ve meta etiketlerinde, logo ve diğer resimlerin alt özelliklerini kullanabiliriz.

No-İndex Kullanımı

No-İndex, botlar tarafından indexlenmesini istemediğimiz sayfalar için kullanırız. Arşiv sayfaları, etiket sayfaları ve numaralandırılmış sayfalar için no-index kullanmalıyız ancak kategori sayfaları için her sitede aynı işlemi yapamayız. Bunun sebebi de kategori sayfalarının kullanılma şekli ve arama sonuçlarında sahip olduğu trafiğe göre değişmesi. Eğer kategori sayfasında yazılarınızın kısa özetini eşsiz içerik ile veriyorsanız no-index kullanmanız gereksiz olacaktır ancak yazının başından belirli bir içeriği kesip kategori sayfasında özet olarak veriyorsanız bu duplicate content oranını önemli ölçüde artıracaktır. Bazı blog sitelerinin trafik kaynağının önemli bir bölümü kategori sayfalarından gelmektedir, bu durumda bu sayfaya no-index vermek sitenin zararına olacaktır.

Daha Fazla ( Read More ) Linki ve Nofollow

Kategori sayfalarında yazıların özetleri altına konulan daha fazla, devam et gibi içeriğe yönlendiren butonlara nofollow uygulamalıyız. Sebebi ise, zaten yazı başlığı gibi mükemmel bir anchor text linkin aynı sayfaya link veren daha fazla yazısı ile birlikte anchor text olarak kullanılmasını önlemek.

Bunu uygulamak için Görünüm > Düzenle sekmesinden kategori sayfası yada index sayfasından (hangi sayfadaysa listelenmişse) daha fazla yada devam et butonunu bulup  <a href=”<php the_permalink() ?>  kısmına <a href=”<php the_permalink() ?>” rel=”nofollow”   eklemelisiniz.

Dahili Bağlantılar

Sitenize gelen arama motorlarına tüm sayfalarınızı tarayabileceği bir dahili bağlantılar oluşturun. Anahtar kelime analizi yaparak oluşturduğunuz anahtar kelime kombinasyonlarını site içerisinde dahili bağlantılarda kullanmanız oldukça etkili olacaktır. Her yazınızda mutlaka birkaç site içi sayfaya anchor text ile link vermeye çalışın. Anasayfadan sonra gelen en öenmli alt sayfalarınızı site içi ve site dışı linkler ile güçlendirin.

Kalitesiz Sayfalar

Google’ ın son güncellemesi ile içerik yönününden zayıf sayfalar bundan böyle sitelere zarar verecek bir faktör olarak tehdit edecek. Hatta bu kalitesiz zayıf sayfaların kaldırılmasının sitenin kalitesine olumlu etkisi olacağını düşününenlerde mevcut. Bence bu tarz zayıf içeriklerinizi kaybetmek yerine kaliteli içeriklere dönüştürmeniz yeni içerikler oluşturmanızdan daha etkili olacaktır.

Virüslü Siteler

Evet, seo ile ne alakası var diyebilirsiniz ancak son zamanlarda wordpress eklentilerinden bulaşan virüs vakasında çok önemli bir artış var ve bu virüsleri biz farkedene kadar google tarafından haclenmiş site yada virüslü site kategorine çoktan girdiğini görebiliyoruz. Arama sonuçlarında bu site hacklenmiş olabilir yazısı görsem girmem açıkcası o siteye. Çeşitli wordpress virüsleri mevcut şuan ve bazıları gerçekten seo performansınızı son derece kötü şekilde etkileyebilecek boyutta tehlikeli. Virüs konusunu başka bir makalede detaylı olarak anlatacağım ancak kısaca alabileceğiniz bazı önlemler şunlar;

  • Ücretsiz tema yada eklentileri mümkün olduğunca kullanmayın,
  • Warez tema, eklentiler zaten virüs kaynıyor uzak durun bunlardan,
  • Eklentilerinizi aksatmadan güncelleyin, bu son derece önemli.
  • Ftp programınıza giriş bilgilerinizi otomatik kaydetmeyin,
  • Bilgisayarınızda sürekli bir antivirüs programı bulundurun.

Webmaster Tool’ a Kaydolun

Eğer Webmaster Tool ‘ a sitenizi kaydetmediyseniz hemen kaydolun. Site haritanızdan robot.txt ‘ e kadar bir çok  şeyi kontrol edebileceğiniz bu sayfada, siteniz için kritik hataları görebilir, hack, kırık linkler gibi uyarılardan haberdar olabilir, kopya içeriklerinizi belirleyebilir, 404 sayfaları bulup bunları 301 yönlendirmesi ile düzeltebilir ve daha bir çok konuda sitenizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Bu noktaya kadar, yukarıda yazdıklarımı uygularsanız ve düzenli olarak kaliteli içerik üretirseniz, siteniz zaten seo optimizasyonununda önemli ölçüde mesafe kaydetmiş olacak.

Backlink aramakla geçireceğiniz zamanı kullanıcılarınız için kaliteli  içerikler üreterek geçirmeniz daha faydalı olacaktır. Unutmayın, herşey kullanıcılar için.