WordPress Sitelere Google AMP Nasıl Eklenir?

Kasım 01, 2016 | Seo, Wordpress

amp wordpress nasıl uygulanır?

Google AMP nedir? başlıklı blog yazımda  AMP den bahsetmiştim. Fikriniz olması açısından öncelikle o yazıyı okuyup sonrasında bu blog yazımda bahsettiğim wordpress sitelerde Google AMP nasıl eklenir, nasıl kullanılır, duplicate content gibi sorunlara yol açar mı gibi sorulara cevap bulacaksınız.

WordPress ve Google AMP

Öncelikle google amp hakkında kısa bir bilgi olması için videoyu izlemenizi öneririm;

BBC sitesinin google amp kullandığı haber postlarından bir örnek:

http://www.bbc.com/news/technology-37801664

http://www.bbc.co.uk/news/amp/37801664

Şuan artık Amp hakkında bir bilgin olduğuna göre detaylı incelemeye ve wordpress sitelerde nasıl kullanıldığına bakalım.

Google AMP gerçekten hızlı mı? AMP ile oluşturulan sayfalar ne kadar hızlı yükleniyor?

Örnekte gördüğünüz gibi; aynı içeriğe sahip sayfanın AMP versiyonun yüklenmesi, orjinal sayfanın yüklenmesine göre 4 kart daha hızlı.

google amp wordpress uygulama

Peki Google AMP WordPress Sitelere Nasıl Eklenir?

1- WordPress in yeni çıkardığı ve şuan sadece wordpress postları (yazılar) için destek veren basit bir eklenti olan AMP eklentisini kurun.

2- Eklentiyi aktif ettikten sonra, sitenizden herhangi bir blog yazısına girin ve link sonuna /amp ekleyin. Örn.: siteismi.com/google-amp-nedir?/amp

3- Blog yazısının amp versiyonunun oluşturulduğunu göreceksiniz. İsterseniz hız testi ile aradaki hız farkını da görebilirsiniz.

4- Amp versiyonun oldukça sade ve default bir tasarımı olduğunu fark etmişsinizdir. Bu tasarımı düzenlemek ve kişiselleştirmek için plugins/amp / templates klasörü içerisinde bulunan dosyalardan gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz, tabi teknik bilginiz varsa.

5- Linklerin AMP olarak onaylandığını kontrol etmek için chrome tarayıcısında linkinizin sonuna /amp/#development=1 ekleyip (Örn.: siteismi.com/google-amp-nedir?/amp/#development=1 )

ekranda sağ tuşla öğe incele diyerek geliştirici tabını açıyoruz ardından üst sekmeden Console sekmesine geçerek “AMP validation successful.” yazısının çıktığından emin olabiliriz.

wordpress google amp eklentisi

6- Şimdi arkana yaslanıp arama sonuçlarında amp uyumlu sayfaların listelenmesini bekleyebilirsin. WordPress de Google AMP uygulamak bu kadar kolay:)

AMP ile oluşturulan sayfalar duplicate content ‘ e neden olabilir mi?

Genelde yabancı blog ve forumlarda karşıma çıkan bu soru eminim seninde aklına gelmiştir. Aynı içerik için 2 farklı link üretilmiş oluyor ancak Google AMP bir google projesi ve bu konuda bunu düşünmüşler tabiki ve endişe edilecek bir durum yok. Öncelikle orjinal post linkinde ctrl + u yada sayfa kaynağını görüntüle derseniz şöyle bir satır göreceksiniz;


<link rel="amphtml" href="http/localhost/deneme/2016/09/20/merhaba-dunya/amp/" />

Aynı post’un amp versiyonunda sayfa kaynağını görüntülediğinizde şu satırı göreceksiniz;


<link rel="canonical" href="http/localhost/uni/2016/09/20/merhaba-dunya/" />

yani, orjinal linkte bu yazının bir amp versiyonun bulunduğu, amp versiyonlu linkte ise canonical etiketiyle mevcut yazının orjinal linki belirtiliyor.

Bu konu başlığına eklemek istediğin birşey varsa bizimle paylaşabilirsin.