Projem İçin WordPress Doğru Seçenek Mi?

Aralık 26, 2016 | Wordpress

WordPress, Benim ve Projem İçin Uygun mu?

WordPress, dünya genelindeki biz web tasarımcılar ve geliştiriciler için çok fazla sevilen ve kullanılan bir içerik yönetim sistemidir. Aynı şekilde Google tarafından da oldukça  sevilen WordPress tam bir SEO dostudur.  Çok uygun maliyetlerle profesyonel sitelere taş çıkartabilecek esneklik ve dinamik yapısı sayesinde WordPress en çok kullanılan içerik yönetim sistemi. Şuan dünya genelindeki tüm websitelerinin %14 gibi önemli bir bölümü wordprerss yapısını  kullanmakta.

wordpress mi diğer seçenekler mi

Şimdiye kadar bir çok farklı içerik yönetim sistemi kullanmış bir tasarımcı olarak sizlere wordpress in eksi ve artılarını dürüstçe söyleyebilirim.

Ancak bugün size WordPress ile bir site ortaya çıkarmak için ne gibi sebepleriniz olduğunu listeleyeceğim.

ÜCRETSİZ!!!

Evet, wordpress tercih etmemizin en büyük sebebi ücretsiz olması hiç şüphesiz. Bugün kaç tane servis ömür boyu ücretsiz kullanam seçeneği sunuyor? Özellikle içerik yönetim sistemi olarak bunu WordPress kalitesinde sunan servisleri söyleyin desem? Yok. Opencart, drupal gibi sistemleri söylediğinizi duyar gibiyim. malesef bunlar WordPress kadar geniş bir yelpazede seçenek sunmuyor. WordPress in sunduğu ücretsiz geliştirme seçeneklerini saymıyorum bile. Hayal edin, projeniz için bir sıfırdan yapılacak tasarım ve kodlamanın maliyeti ne kadar olur? Diğer bir açıdan bakacak olursak, yazılımcı bulmak mı daha kolay olacak yoksa wordpress geliştiricisi mi? Projeniz için anlaştığınız wordpress geliştiricisi ile herhangi bir nedenle iletişiminiz kopsa dahi zorlanmadan yeni bir wordpress geliştiricisine projenizi teslim edebilirsiniz.

WordPress in en güzel yanlarından biride açık kaynak kod olması sebebiyle istenilen özellikleri wordpress in kendi kodları yada eklentileri ile yapamadığımız zaman kodlama becerisi ile geliştirebilir ve wordpress e yeni özellikler katabilmemizdir.

Web tasarımcı olarak bizlerin sık karşılaştığı konu ısmarlama tasarımlardır. Müşteri beğendiği bir projenin birebir aynı özelliklerde kendi sitesi için tasarlanmasını ister ancak bu tarz siteler genellikle yüksek maliyetli çalışmaların sonucudur ve müşterinin bu fiyatları karşılayacak bütçesi olmaz. Bu durumda wordpress in ve wordpress in güçlü eklentilerinin sayesinde aynı özelliklerde ısmarlama siteyi çok daha uygun fiyatlarda tasarlayabiliyoruz. Detaya girmeyeceğim ancak bu durumda hem müşteri hemde bizler istediğimizi alabiliyoruz.

Görsel Oluşturucular (Visual Composer)

Şu sıralar hazır wordpress tasarımların çoğu visual composer ile tasarlanıyor, visual composer kullanmayan tema yapımcıları ise kendi yaptıkları görsel oluşturucuları kullanıyor temalarında. Görsel oluşturucular ile oluşturulmuş hazır şablonların kullanıldığı temaları satın alan kullanıcılar hazır şablonların üzerinde düzenlemeler yaparak kolaylıkla (bazıları için zor olabiliyor kullanmak) istedikleri tasarımları ortaya çıkarabiliyorlar. Themeforest tema kurulumu ve tema düzenlemesi için teklif isteyin.

Özetle, WordPress karşınızda ki en iyi seçenektir;

  1. Yüksek bütçeniz yoksa,
  2. Ücretsiz içerik yönetim sistemi
  3. Tüm isteklerinize cevap verebilecek eklenti seçenekleri
  4. Projeniz için sınırsız hazır tema seçenekleri
  5. Teknik bilginiz varsa, sitenizi geliştirirken hiçbir zaman sizi çözümsüz bırakmayacak geliştirici topluluk.

Eğer projeniz bir e-ticaret sitesi ise ve XML ile ürün entegrasyonu sizin için olmazsa olmazsa ise açıkca söyleyebilirim ki WordPress size uygun değil. Hazır eticaret paketleri bu konuda gelişmiş çözümler sunuyor ancak wordpress woocommerce eklentisi şuan bu konuda tam olarak iyi çalışıyor diyemem.

 

Aklınızda bir proje var ve hangi platformu kullanmak istediğinize karar veremediyseniz Bana Ulaşabilirsiniz. Size en uygun çözümleri sunabilirim.