Woocommerce Sanalpos Entegrasyonu ve Doğru Seçim !

Mart 12, 2018 | Woocommerce

woocommerce sanalpos entegrasyon

Woocommerce sanalpos entegrasyonu konusunda bilgi sahibi olmayan bazı müşterilerimde gördüğüm yanlış seçimler üzerine bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettim.

Woocommerce e-ticaret sitelerinde kredi kartı ile şatış yapmak isteyen kişiler hemen bankalardan sanalpos talebinde bulunuyor ve bize ulaşıp bunun entegrasyonu için destek istiyorlar. Sanalpos entegrasyonu açıkçası yapmıyorum sebebi ise woocommerce ve banka tarafından gelen güncellemeleri takip edip yazdığın modüle güncelleme göndermek epey zaman alan bir süreç. Ancak müşterilerimi bu konuda yönlendiriyorum.

Aslında bu yazıda sanalpos modülünü nasıl ve nereden alabilirsinizden ziyade sanalpos ihtiyacınız için doğru seçimi yapıp yapmadığınızı açıklamak istedim.

Doğru sanalpos seçimi için şu soruları kendize sorun;

İlk olarak sanalpos yazdırmak istediğiniz web sitesini yeni mi açtınız?

Yeni açılan websiteler için bankalardan sanalpos alıp yazdırmak gereksiz diyebilirim. Neden diyecek olursanız, henüz açmadığınız eticaret sitenizin aylık ne kadar ciro yapacağını net olarak bilemezsiniz, bunu bilmeden de sanalpos aldığınız bankalar tarafından konulan aylık yetersiz kullanım kotası ile karşılaşabilirsiniz.Yetersiz kullanım kotasını geçmediğiniz takdirde size bir komisyon yansıtılıyor. Tabii yıllık kullanım ücreti ve ilk kurulum ücretleride var.

Üstüne  1 değil birkaç karta taksitli satış yapmak istediniz ve bunun için 3-4 bankanın sanalposunu aldığınızı düşünün. Her bir kart için konulan yetersiz kullanım kotasını aşıp aşamayacağınıza emin misiniz? Her kart için kurulum ve yıllık kullanım ücretlerinide eklediğinizde epey bir masrafınız çıkacaktır.

Bazı bankalar bazı özel müşterilerine sanalpos hizmetini ücretsiz verebiliyor ve yetersiz kullanım kotası yansıtmayabiliyor, bu durumlar tabii ki istisna. Sizede bankanız yada bankalarınız bu avantajı sağlıyor ise  bankanızın sanalposunu entegre etmenizde bir sorun yok. Maliyet açısından uygun olduğu açık.

İyzico ve Payu gibi platformlar ve özel sanalpos entegrasyonu, hangisi bana uygun?

Yukarıda belirttiğim gibi zaten yeni bir site için özel sanalpos entegrasyonunu önermiyorum. Ancak uzun süredir kullandığınız sitenize bir veya birden fazla bankanın sanalposunu entegre etmek istiyorsunuz, banka ile görüştüğünüzde size ortalama aylık satışlarınızı soracaklardır ve buna göre yetersiz kullanım kotasını ve komisyonunu bilgisini verecektir, siz burada yaptığınız satış hacmine ve entegre etmek istediğiniz sanalpos adedine göre bir hesap yapabilirsiniz.

Şimdi iyzico ve payu gibi platformlara bakalım ve karşılaştırmasını size bırakayım;

İyzico; 6 bankanın sanalpos hizmetine sahip oluyorsunuz, Yıllık ücret vs. yok, kurulum ücreti yok, üyelik ücreti yok. sadece yaptığınız satışlardan komisyon alıyor. Tabii burada aldığı komisyon bankanın sizden almış olduğu komisyondan bir miktar fazla, işte siz burada hesabınızı kendinize göre yapmalısınız. Aylık olarak satış hacminize bakarak hangisinin size daha uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Payu: Payu’ nun, iyzicodan farkı yıllık ücret yansıtması ( yıllık ücret miktarını bilmiyorum ) ve komisyon oranını bir miktar iyzicodan düşük tutması. Burada yine kendi satış hacminize göre bir hesap yapıp hangisinin avantajlı olduğunu belirleyebilirsiniz.

Sanalpos entegrasyonu yaptırdığınız firma yada kişiler güvenilir mi?

Evet, sorun sanalpos entegrasyonu değil, bu entegrasyonu yapan kişi yada firmalar. Sanalpos larda en sık görülen sorun bir woocommerce güncellemesinde ortaya çıkabilen uyumsuzluk çakışmasıdır. Size entegrasyon hizmeti verenler bu hizmet için güncelleme yayınlıyor mu bundan emin olmalısınız.

Sanalpos entegrasyon fiyatları ortalama ne olmalı?

Piyasada bu hizmeti her bir banka sanalposu entegrasyonu için 100 ila 500 TL arasında verenler mevcut. Ancak bir sanalpos entegrasyonu ne 100 TL değerinde olabilir nede 500 TL. Ortalama bir fiyat vermek gerekirse 250 -350 TL arasında fiyatlar uygundur. Güncelleme desteğini sormayı unutmayın.