Web Tasarımcı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Mayıs 10, 2017 | Web Tasarım

web tasarımcıBu hafta ki blog yazısında sizlere freelance web tasarımcı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken 5 başlığı hatırlatacağım. Doğru tasarımcı ile çalışmadığınızda zaman & para kaybı yanında güven sorunuda yaşayabilirsiniz.  Eski tecrübelerinden dolayı yeni bir projeye başlayacağımız müşterilerimin ne kadar ince eleyip sık dokuduğunu görüyorım, haklılarda, tekrar yanlış karar vermekten korkuyorlar. İşte bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli başlıkları listelemeye çalıştım.

Tasarımcının Portföy’ ü Yeterli mi?

Bir tasarımcının işini iyi yapıp yapmadığını anlamanın en iyi yolu referanslarına bakmaktır. Hatta referans sahipleri ile görüşmektir. Çalışmalarında hazır materyaller mi kullanıyor yoksa özgün mü çalışıyor, tasarım becerisi ne derecede, kodlama bilgisi aynı şekilde. Tüm bunlar hakkında bilgi sahibi olmadan projenizi teslim etmemelisiniz.

Tasarım Becerisi

Web tasarımcı iyi bir kodlama bilgisine sahip olduğu kadar tasarım becerisinede sahip olmalıdır. Çoğu yazılımcı tasarımda anlamaz ve çoğu tasarımcıda yazılımdan anlamaz, bu ikisinide iyi yapanlarada web tasarımcı denir. Çalışacağınız tasarımcının tasarımda ki yeteneklerini referanslarından inceleyebilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken nokta referans verdiği çalışmalar hazır şablonlar mı yoksa özgün çalışmalar mı? Şu sıralar hazır şablon sitelerden geçilmiyor malesef.

İyi Bir Zaman Yönetimine Sahip mi?

Zaman web tasarım sürecinde en önemli başlıklardan biridir. Bitmek bilmeyen projeler iki tarafında canını sıkar. Çalışacağınız web tasarımcının yine referanslarından önceki müşterilerine ulaşıp zaman yönetimi konusunda yeterli olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Uzayan projeler hiçbir zaman işe yaramaz, genelde çöp olurlar. Ayrıca uzayan proje demek ek masraflar demek. Çalışmaya karar verdiğiniz tasarımcıyla kesinlikle iş teslim tarihi konusunda net olun. Gerekirse sözleşme yapın ve teslim tarihini aşan çalışma için projeyi iptal edebilme hakkınızı ekleyin.

Projeniz İçin İstekli mi?

Evet en önemli başlık diyebilirim. Projeniz için görüştüğünüz tasarımcının işi almak için ne kadar istekli olduğunu görmeniz gerekir. Telefon, mail yada yüz yüze görüştüğünüz tasarımcı sizinle çalışma konusunda ne kadar istekli? İşe sadece para olarak mı bakıyor yoksa düzgün bir iş ortaya koymak, severek yaptığı işine yeni bir referans ekleme düşüncesiyle mi hareket ediyor? Bunu kolaylıkla anlayabilirsiniz. Önce paradan bahseden para için çalışıyordur. Web tasarımcı para dan önce projeniz için farklı çözümler sunmalı, önerilerde bulunmalı ve bunlara göre size farklı bütçeler çıkarmalıdır.

Fiyat Konusunda Makul mü?

Ortamala bir proje için teklif almaya başladığınızda aynı çalışma için 250 – 5000 TL arasında teklifler ile karşılaşabilirsiniz ve kafanız haklı olarak karışabilir. Nasıl bu kadar uçurum olabilir?  Sebebi şu şekilde çalışanlar;

  1. Hazır ücretli bir şablonu warez sitelerden indirip kuranlar ve parasını aldıktan sonra hiç birşeye dokunmayanlar,
  2. Hazır ücretli şablonu satın alıp kulumunu yapıp teslim edenler,
  3. Hazır ücretli şablonu satın alıp kurup müşterinin isteklerine göre düzenleyenler
  4. Müşterinin istediği çalışmayı wordpress gibi alt yapıları kullanarak özgün tasarım ve yazılım ile tamamlayanlar
  5. Çıkardığı tasarımı sıfırdan kodlayarak (içerik yönetim sistemi dahil) yada kendi oluşturduğu yazılımla yapanlar

Dikkat etmeniz gereken ve elemeniz gereken teklifler ilk 2 gruptakilerdir.  Diğer aldığınız teklifler arasında belirttiğim çalışma türlerin,de göz önüne alarak bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Ben bir freelance web tasarımcı  olarak yukarıda ki tüm sorulara evet cevabını verebileceğinizden emin olabileceğiniz bir tasarımcı olmak için çalışıyorum.

Doğru web tasarımcıyı bulabilmeniz dileğiyle..