Web Tasarımcılar Web Tasarım Trendlerini Takip Etmeli mi?

Nisan 19, 2017 | Web Tasarım

web tasarım trendleri

Freelance web tasarımcı olarak web tasarım trendlerini, nasıl ortaya çıktıklarını ve web tasarımcılar olarak bu trendleri takip etmeli mi? / ne kadar takip etmeli? Kısaca özetlemeye çalışacağım.

Web Tasarım Trendleri Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Trendler genellikle yıllık yada birkaç yıllık periyotlarda değişiyor. Bazı zamanlar trend sadece estetik ağırlıklı örneğin flat tasarımlar bazende foksiyonel tasarımlar, uzun akışlı tasarımlar gibi. Bu trendler sürekli değişiyor çünkü, tasarımcılar sürekli kendilerini geliştiriyor ve tasarım konusunda farklı arayışlara giriyorlar, bir kısım tasarımcının fikirleri birbirlerinden aldıkları ilhamla orta çıkan tasarımlar yavaş yavaş diğer tasarımcıları etkiliyor ve kullanıcılar tarafından da beğeniliyorsa trend olarak karşımıza çıkıyor.

Tasarımcılar Olarak Bizler Trendleri Takip Etmeli miyiz?

Bazı web tasarımcılar arasında büyük farklar vardır. Bazı web tasarımcılar açık fikirli olmadıklarından yada farklı tasarımlar denemekten korktuklarında ortaya birbirine benzer tasarımlar çıkmakta. Örneğin dünyanın en büyük tema satış platformu themeforest da herhangi bir anahtar kelime ile temaları filtrelediğinizde hemen hemen çoğu temanın birbirine ne kadar çok benzediğini göreceksiniz.  Bazen birebir kopya tasarımlara dahi denk geliyorum, bu konuda themeforest ın katı kabul politikasın nasıl bu tasarımlara izin verdiğine şaşıyorum.

Şu sıralar trend flow design olarak tabir ettiğimiz uzun akışlı ve full ekran tasarımlardır. Neden bu tasarımlar harici tasarımlar bulamıyorum dedğinizi duyar gibiyim.

Sebebi; Biz kullanıcıların ziyaret ettiğimiz sitelerdeki içerikleri filtreleme alışkanlığı. alışkanlıklarımız zamanla değişti, artık ziyaretçiler hızlı bir şekilde siteye girip gerekli bilgiyi alıp çıkmak istiyor. Şuan bu yazıyı herkesin okumayacağını biliyorum, bazıları sadece göz atacak, çok küçük bir kısım (gerçekten bu yazı ilgisini çekenler) tamamnı okuyacaktır. Şuan ki tasarımlarda büyük resimler, renkli butonlar daha az içerik ile karşılaşmamızın sebebi budur. Kullanıcıya karşılama sayfasında kısa ve net bilgi verilirken mümkün olduğunca fazla resim, video ve görsel obje kullanılıyor. Tabi bu tasarımlar beraberinde yukarıda bahsettiğim gibi birbirine oldukça benzer tasarımları getiriyor. Tasarımcılar olarak trendleri takip etmeliyiz ancak zaten var olan tasarımları tekrar tekrar sunmak yerine amacına en iyi nasıl hizmet edebilir bunu düşünmeliyiz.

Bir Trend den Daha Fazlası

Düz tasarımlar şuan hiç kuşku yok ki en sık kullanılan tasarımlardır. Bu tasarım trendi uzun süre etkili olacak gibi, özellikle mobil uyumluluk ve kullanılabilirlik düşünüldüğünde kolay kolay vazgeçemeyeceğimiz bir trend.

2017 Web Tasarım Trendleri ‘nin neler olduğunu biliyormusunuz?