Themeforest da Doğru Temayı Bulma Klavuzu

Mart 20, 2017 | Wordpress

Kurumsal siteniz, eticaret mağazanız yada herhangi bir projeniz için themeforest da doğru temayı bulmanız için göz önünde bulundurmanız gerekenler nelerdir? Kısaca dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağım.

Öncelikle Themeforest da tema arıyorsanız bir nebze doğru yoldasınız. Çünkü themeforest harici bazı tema yapımcıları özellikle templatemonster ın temalarında sık sık 4-5 sene önceki standartları görüyorum ve özelliklede kullanılabilirliği gerçekten zor.

Evet, başarılı bir website kuracağınızda, tema seçiminiz puzzle ın en önemli parçası olacaktır. Burada bahsettiğim konu tasarım değil, temanın foksiyonelliği ve teknik özellikleridir.

Gerçekten tema seçimi çok sıkıntılı bir durum, yüzlerce tema arasında size uygun olanını ve tasarımını beğendiğiniz temanın birde foksiyonel ve kodsal olarak sorunsuz olup olmadığın gibi birçok standartı incelemeniz gerekiyor. Neyse ki sizi bu konuda doğru yönlendirecek bir klavuzunuz artık.

Themeforest Nedir?

2008 yılında kurulan Themeforest dünyanın en büyük tema satış pazarıdır. Aslında Themeforest Envato Market adında bir yapının bir parçası. Yine Envato mArket alıdan Codecanyon isimli bir eklenti satış pazarıda mavcut.

Themeforest ın bu kadar popüler olmasının en büyük sebebi tema yapımcılarının bu pazardan büyük gelirler elde etmesidir. Tema yapımcıları geliştirdikleri temalarını Themeforest a gönderiyorlar ve kalite kontrolünden geçen temalarını ciddi bir alıcı kitlesine sunabiliyor.

Themeforest da ortalama 7000 + WordPress teması mevcut. Bu inanılmaz bir rakam. Ve tüm bu temaların fiyatları $24 ile $64 arasında değişiyor.

Themeforest da Doğru Temayı Bulma

Kendi tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki istediğimiz wordpress temasını bulabilmek için saatlerce temalar arasında geziniyoruz ve satın alırkende acaba doğru temayı mı alıyorum, acaba bir sorunu varmıdır, acaba eklentileri beklediğimden fazlamıdır diye düşünmeden edemiyoruz.

Öncelikle Themeforest ın güzel bir filtreleme sistemi var. Bu filtreme ile aradığımız temaları minimumu sayıya indirgeyebiliyoruz. Öncelikle themeforest a girdiğimizde bizi büyük bir search formu karşılıyor, bu forma anahtar kelimemizi giriyoruz ve aratıyoruz. Daha sonra listelenen onlarca temayı bu seferde sol tarafta bulunan filtereler yardımı ile kategorilerine göre filtreliyoruz.

Örneğin;

  • WordPress etkinlik teması arıyorum ve Themeforest a girdiğimde searh formuna “event” anahtar kelimesini girdim.
  • Listelenen temaların sayısını daha da azaltmak için sol tarafta bulunan filtreyi kullanıyorum ve buradan ilk filtre olan Kategori filtresinden wordpress ‘ i seçiyorum.
  • Daha sonrasında Compatible With filtresinden woocommerce ‘ı ve visual composer ‘ı seçip filtreliyorum.

Visual composer ı seçme nedenim kullanım olarak en kullanışlı sayfa oluşturucu olması. Bazı temalar visual composer yerine kendi sayfa oluşturucularını kullanıyorlar ve her biri farklı kullanım tarzına sahip olduğundan kullanımında sıkıntı yaşıyorum.

Themeforest da Doğru Temayı Seçme

Evet, yukarıda ki filtrelemeleri yaptık ancak doğru temayı bulabilmek için son bir filtreleme daha yapmamız gerekiyor. Listelenen temaların üstünde bir filteleme alanı daha var. Burada çok satanlara, en çok puan alanlara vs. göre filtreleme yapabiliyoruz. Bu filtrede default olarak best matching seçili geliyor ancak biz bunu best seller yada best rated olarak değiştirmeliyiz.

Son filtre ile temaları mümkün olduğunca daralttık ve ve en çok satanlardan en az satanlara doğru sıraladık. Şimdi doğru temayı seçme sırasında.

Bu aşamada artık ilk sıradaki temadan başlayarak temaları tek tek inceliyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta demolarını incelediğiniz temaların önce tasarımına değil aradığınız özelliklerin mevcut olup olmadına bakıyoruz. Bu şekilde tüm işimize yarayabilecek temaları bir kenara not ediyoruz ve tüm listelenen temaları teker teker bitiriyoruz. Sonraki aşamada yine tasarıma göre elemeden önce tüm temaların detay sayfasını inceliyoruz ve burada satıcının tema hakkında verdiği tüm öenmli bilgilere gözden geçiriyoruz, nedir bu dikkat etmemiz gereken noktalar?

1- Temanın satış miktarı: Temaların satış miktarı ne kadar başarılı oldukları gösterebilir. İstisnalarda olabiliyor.

2- Aldığı Puan: Puanı yüksek olan temalar en az sorun çıkartan temalardır. Dikkate alınması gerekir.

3- Aldığı yorumlar: Yorumlar bir tema hakkında en iyi fikir sahibi olabileceğimiz kısımdır. Yorumların büyük bir kısmını okumanızı öneririm. Yorumlar sayesinde temanın kronik hatalarının olup olmadığını görebilir, tema yapımcısının destek konusundaki performasını görebilir, sunduğu özelliklerin doğru çalışıp çalışmadığından emin olabilirsiniz. İnsanların yorumlarından tema hakkındaki düşüncülerini öğrenmeye çalışın.

4- Son tema güncellemeleri ve son aldığı güncelleme tarihi: Sık güncellenmeyen temalar herzaman güvenlik açığı oluşturur. Güncellemelerin bir çoğu geliştirme güncellemesi değil güvenlik güncelleştirmesidir.

5- Temada kullanılan eklenti sayısı ve bu eklentilerin lisanssız olduğu gerçeği: En önemli göz önüne almanız gereken konuda temada kullanılan eklenti sayısı ve bu eklentilerin kaçının lisansız kullanılacağıdır.  Eklenti sayısnın 10+ üzerinde olmamasına dikkat ediniz. Tema üzerinde gelen eklentiler için +40, +79 dolar değerinde ibaresi yazarlar ancak bu eklentiler için güncelleme almak istersek bu değerleri ödemek zorunda kaldığımızdan bahsetmezler.  Unutmayın, eklentiler ücretsiz tema ile birlikte gelebilir ancak lisanssız kullanacağımız bu eklentilerden güncelleme alamayacağımız için ileride güvenlik sorunu yaşayabiliriz. En önemliside satın alacağımız bazı temalarda sıkça kullanılan eklentilerin bir kısmıda  hacklenme potansiyeli en yüksek eklentilerdir. Bunların başında Revolition Slider eklentisi geliyor. Rev Slider in ne kadar kolay ve sık hacklendiğini bilmeyen kişiler bu eklentiyi kullanmaya devam ediyorlar, üstelik lisanssız! Bu ve bunun gibi potansiyel zararlı eklentilerin kulanıldığı temalarda alternatif bir seçenek bulunmuyorsa o temadan uzak durun derim.

6- Tema özellikleri: Tema özelliklerinin listelendiği uzun listede WPML desteği, Woocommerce Ready (opsiyonel) en önemli iki özelliktir. Diğerleri zaten artık her temada bulunan özelliklerdir.

Tüm bunlara göz attıktan sonra uygun gördüğünüz temalardan tasarım olarak beğendiğiniz temayı seçebilirsiniz. Herkes önce tasarıma aldanıp sonrasında pişman oluyor ancak tasarım son bakmamız gereken nokta diyebilirim, zaten aldığımız temalar visual composer ile oluşturulmuş oluyor ve bu sayede istediğimiz anasayfayı kendimizde pekala oluşturabiliriz.

Son Olarak;

Sizlere klavuz olması dileğiyle yazdığım bu post da doğru temayı seçmenizde yardımcı olmadıysa bana ulaşabilirsiniz. Sizlere en uygun temayı seçmenizde, tema kurulumunda yada diğer destek taleplerinizde yardımcı olabilirim. Bu konuda yardıma ihtiyacınız varsa buradan bana ulaşabilirsiniz..