Başarılı Bir SEO Dostu Site Nasıl Tasarlanır?

Ekim 31, 2016 | Seo, Web Tasarım

Başarılı bir Seo planlamasında en çok enerji harcanması gereken kısım şüphe yok ki  tasarım aşamasıdır. Peki bu tasarım sürecinde yani sitenin görsel tasarım şablonunu oluştururken ve sonrasında da kodlama aşamasında her şeyi ile mükemmel bir Seo süreci nasıl olmalıdır.

wordpress web design

Bu yazıda mümkün olduğunca herhangi bir noktayı atlamadan başlık başlık Seo dostu (uyumlu) site tasarımı sürecinde atılması gereken adımlardan bahsedeceğim.

 

SEO uyumlu tasarım süreci

Tasarım çıkarırken kullanıcı deneyimini her an aklınızda bulundurun.

Sitemizi arama motorları için değil de kullanıcılarımız için yaptığımızın farkında olduğumuz sürece ve kendimizi sürekli kullanıcıların yerine koyarak kulanıcı dostu şablonlar çıkarabiliriz. Tabi sitenin amacına göre görsellere ağırlık verilebilir, yazı blokları ön planda tutulabilir yada eticaret siteleri içinde sadece satışa odaklı bir şablon gerekebilir. Öncelikle amacınızı belirleyin ve kendinizi kullanıcıların yerine koyarak nasıl bir site ile karşılaşmak isterdiniz, nelerin olmasından hoşlanmadınız bunların cevabını vererek bir kaba taslak şablon çıkadıktan sonra detaylara giriş yapabilirsiniz. Yada e-ticaret siteleri için renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini inceleyerek buna göre renk skalanızı belirleyebilirsiniz.

Örneğin kullanıcı yada müşterilerinizi etkileşime geçirebilecek önemli içeriklerinizi sitenin üst bölümlerine konumlandırmanız hem kullanıcı deneyimi açısından hemde seo açısından oldukça faydalı olacaktır.

İnsanların genellikle websitelerinin üst taraflarında gezindikleri bir gerçek. Mesela Height değeri 768px içinde sitenizin amacını botlara anlatmanız yine aynı değer içinde kullanıcılarınızla iyi bir etkileşim başlatmanız gerekiyor. Peki iki faktör için aynı anda nasıl bir çalışma yapabilirsiniz. Çok basit! Neredeyse her sitede header altında ya bir slider yada büyük bir banner vardır. Bu kullanıcı etkileşimi için yapılan bir tercihdir ancak bunu yaparken aynı ayna botlar için de bu alanı kullanabiliriz. Örneğin slider üstü yazıları resim üzerine yazıp upload etmek yerine resmi upload ettikten sonra slider ayarlarından meta özelliklerini kullanarak yazıların botlar tarafından da okunmasını sağlayabilirsiniz. Çok basit bir nokta ama çoğu kişi bunu dikkate almaz. Koca slayt yada banner a bir alt etiket, alternatif metin bile eklenmiyor ve böylesine önemli bir alan kullanıcı tarafında dolu ancak botlar tarafında boş gözüküyor.

Responsive (Mobil uyumlu) tasarım

Responsive tasarımdan ve gerekliliğinden bahsetmeye gerek yok ancak eklemiş olalım. Mobil uyumlu tasarım için bootstrap kullanmanızı şiddetle öneriyorum. Responsive tasarım sürecinizi hızlandırmasının yanında oldukça sorunsuz her cihaza uyumlu bir tasarım çıkarmanıza olanak sağlıyor.

Sitenin hiyerarşi yapısını belirleyin

Seonun en önemli başlıklarından diğeri sitenin hiyerarşik yapısınının doğru konumlandırılmasıdır. Bir kağıt kalem alıp bu planlamayı yapabilirsiniz.

site hiyarşi

Hiyerarşi planlamanızı yaparken şu adımları uygulayabilirsiniz.

1-Mantıklı bir hiyerarşi oluşturun: Ana kategori altında listeleyeceğiniz alt kategorilerin uyumlu olmasına dikkat edin. Her ana kategori eşsiz olmalı.

2-Ana kategori sayısını 2 ile 7 arasında tutmaya özen gösterin:  Ana kategorilerin sayısı 7 den fazla ise tekrar düşünüp bazı kategorileri birleştirebilirsiniz.

3-Alt kategori sayısında bir ortalama yakalayın: Bir ana kategorinin 3 alt kategorisi varken diğer bir ana kategorinin alt kategori sayısı onlarca ise burada bir dengesizlik oluşur.

Hiyerarşi yapısını izleyen bir link yapısı oluşturun

Eğer mantıklı bir hiyerarşi oluşturduysanız seo uyumlu bir link yapısı oluşturmanız zor olmayacaktır.

seo uyumlu link

Seo uyumlu navigasyon (breadcrumb) kullanın

Seo uyumlu navigasyon oluşturmak  basitçe botların sitenizin mimari yapısının haritasını çıkarmasına ve bu sayede daha kolay hızlı indexlenmesini sağlar.  Yani HTML, CSS3 kullanarak oldukça güzel navigasyonlar oluşturabilirsiniz. Javascript kullanmaktan kaçının ki botlar sitenizin sayfalarını kolaylıkla indexleyebilsin.

Ana kategori veya sayfalarınızı header da listeleyin

Zaten bunu herkes yapıyor ancak özellikle belirtmekte fayda var headerda listelediğiniz sayfaları tekrar footerda listelemeniz duplicate içerik oluşturmaktan başka bir işe yaramayacak.

Kapsamlı bir site içi link inşaası tasarlayın

Arama motorları için internal link yani site-içi link inşaası çok çok önemlidir. Site içi link inşaasını önemli kılan faktörler kısaca;

 • Gelişmiş bir link inşaası ile kullanıclar birbirine benzer bağlantılı sayfalarda kolaylıkla gezebilir ve hemen çıkma oranı gibi önemli bir faktöre olumlu bir katkı sağlar.
 • Botların sitenizin her sayfasını eksiksiz indexlemesine olanak sağlar.
 • Spread link juice dediğimiz bir başka seo faktörü olan link dağılımı açısından faydalı olacaktır.
 • Site içi linkler arama motorlarına hangi sayfaların daha önemli olduğunubelirtir.

Mümkün olduğunca her sayfada en az bir site içi link verilmesi gerekir.

Seo uyumlu URL uzantısı

Sayfaların URL uzantılarında anahtar kelime kullanmaya ve mümkün olduğunca bu anahtar kelimeleri  link uzantısının başlarına eklemeniz faydalı olacaktır.  Ne çok uzun ne çok kısa olmamalı bunlar zaten seo eklentleri ile kolaylıkla görülebiliyor bu yüzden fazla detaya girmeye gerek duymuyorum.

Resimleri optimize etmeden kullanmayın

Sitemizde kullandığımız resimlerin önemini biliyoruz. Harika bir etkileşim aracı. Ancak sitenin hızını etkileyen en önemli faktörlerin başında geliyor. Hal öyle olunca kullandığımız resimleri mümkün olduğunca küçük, optimize edilerek boyutu azaltılmış hali ile upload etmemiz gerekiyor. Bunun için wordpress eklentileri mevcut olduğu gibi online ücretsiz resim optimize eden websiteleri de mevcut.  Resim uzantıları her resimde farklı sonuçlar verdiği için uzantı önermek zor ancak genelde .jpg ve kalitesi %70 olan resimler kullanmanız en iyi sonucu almanızı sağlayabilir.

Diğer önemli konu ise tasarım aşamasında kullandığınız küçük resimler, arkaplan resimleri, iconlar vs.

Mümkün olduğunca iconlar için font awesome gibi icon fontlar kullanın. Küçük resimleri Css Sprite tekniği ile birleştirerek tek bir resim olarak kullanabilirsiniz. Arkaplan resimlerinizde mümkünse pattern resimler kullanabilirsiniz.

Optimize ettiğiniz resimleri upload ederken konu yada site hedef anahtar kelimelerini resim ismine, alt etiketi, alternatif metin gibi alanlara ekleyebilirsiniz.

Anahtar kelime yerleşimleri

Sitenizin arama motorlarına kendinden bahsetmesinin en iyi yolu anahtar kelimelerinizi doğru yerlerde kullanmaktır. Ancak abartmadan yapmalısınız bunu, işte en iyi anahtar kelimelerinizi yerleştirebileceğiniz yerler.

 • Başlık etiketi
 • Meta açıklamalar
 • Website sloganı
 • Menüler
 • Breadcrumb
 • H1, H2 ve H3 etiketler
 • Link açıklamalarında
 • Site içi linklerde
 • Footer linklerde
 • URL’lerde
 • Dosya ve klasör isimlerinde
 • Resim adında, alt etiketi ve alternatif metninde

seo dostu tasarım

Sitenizin hızı her şeyin başında gelir

Site açılış hızının önemini bilmeyen yoktur ancak mili saniye ölçeğindeki değişimlerin dahi büyük faydalar sağladığını biliyoruz. Google pagespeed ve gtmetrix gibi sitelerden site hızınızı ölçebilir ve bu sitelerin önerileri ile hız optimizasyonunuzu yapabilirsiniz. Başka bir yazımda bu konuyu detaylı anlatacağımdan şimdilik detaya girmiyorum.

Ancak herkesin internet bağlantısının aynı olmadığını kimi kullanıcılarınızın sizin internet hızınızdan kat kat düşük hızlara sahip olduğunu unutmayın. Bu nedenle en ufak gördüğünüz, gereksiz gördüğünüz optimizasyonların bile mili saniyede olsa sitenizi hızlandırabileceğini unutmayın!

Son kontroller

Yukarıda belirtilen adımları uygulayarak güzel bir tasarım çıkarıp kodlamasını yaptınız, siteniz yayına hazır mı? Tabii ki son kontrolleri yapmadan yayına vermiyoruz siteyi.

Peki nasıl test etmeliyiz?

http://w3c.github.io/developers/tools/     bu siteden neredeyse çoğu teknik kodlama hatalarını görebilir ve düzeltebilirsiniz.

Screaming Frog Seo Spider  — bu program ile teknik Seo hatalarını görebilirsiniz.

http://quirktools.com/screenfly/ — Son olarak mobil uyumluluğunu kontrol etmenizi öneririm.

Son olarak…

Her bir başlığı başarılı bir şekilde yeni tasarladığınız sitenizde uygularsanız oldukça başarılı bir organik Seo çalışmasının ilk ve en büyük adımını atmışsınız demektir. Bundan sonra yapmanız gereken seo süreciniz; Ufak ufak backlink kazanmak, ara sıra screamin frog ve aynı işlevi gören programlar ile teknik seo analizi yapmak ve son olarak düzenli bir content marketing ile bunları taçlandırmaktır.

Umarım sizlere faydalı bir yazı olmuştur, hızlı yazdığım için kaçırdığım noktalar kalmış olabilir ancak eksik gördüğünüz başlıkları lütfen yorum ile paylaşmaktan kaçınmayın. Sağlıcakla..