Responsive & Mobil Uyumlu Siteler : Aralarındaki Fark Nedir?

Ekim 31, 2016 | Web Tasarım
Website tasarımı yaptırmak isteyen müşteriler çoğunlukla sitelerinin responsive veya mobil uyumlu olmasını talep ediyor ancak bu iki terim çok farklı anlam ifade ediyor.
Genelde mobil uyumlu siteler in responsive olduğu sanılıyor ancak mobil uyumlu demek responsive demek değil. Bu yazıda kısaca bahsettiğim gibi bootstrap kullanarak oluşturulan tasarımlar %100 responsivedir.

Peki responsive ve mobil uyumlu siteler arasındaki fark nedir?

 Responsive

mobil uyumlu tasarım

mobil uyumlu siteler

Responsive bir sitenin tasarımı kullanıcının ihtiyaçlarına yada cihazlara gore  (akıllı telefonlar, tabletler vs.) Yeniden şekillenerek en uygun tasarımı sunar.
Örnegin, resimler ve yazılar siteyi görüntüleyen cihazlara uygun şekilde küçülür yada büyür. 4 kolonlu bir alan cihazın boyutu küçüldükçe 3 kolon 2 kolon olarak değişir. Yada masaüstünde gösterilen alanların (slider, banner vs) akıllı telefonlar da gizlenmesi sağlanabilir. Tüm bunlar tabii ki sitenin mobil hızını pozitif etkileyecek.
Responsive sitenin özellikleri
  • Değişebilen dinamik icerikler
  • Menülerin optimizasyonu
  • Optimize edilmiş resimler
  • Doğru boşluk alanları

Mobil uyumlu tasarım

mobil uyumlu siteler

Mobil uyumlu tasarımlar responsive tasarımlar gibi cihaza göre tasarımda değişiklik göstermemektedir. Masaüstünden akıllı telefonlara kadar tüm cihazlarda aynı tasarım gösterilmektedir. Resimler optimize edilmeden küçük boyutlarda gösterilir. Peki bunun neresi mobil uyumlu diyebilirsiniz, bu sitelerin tasarımları akıllı telefon gibi küçük cihazlarda zoom yapılarak kullanılıyor ancak adı gibi mobil uyumlu değil tabii ki.
En önemlisi de mobil uyumlu sitelerin google ın mobil uyumluluk testinden geçmemesi.  Kullanıcıya responsive tasarımın sunduğu kolaylıkların hiçbirini sunmaması ve buna rağmen mobil uyumlu olarak lanse edilmesi gerçekten başarılı bir pazarlama olayı.
Siz siz olun yeni tasarım sürecinde responsive tasarım istediğinizden bahsedin yoksa mobil uyumlu dediniz bizde mobil uyumlu yaptık diyerek haklı konuma çıkmaya çalışan tasarımcılarla karşılaşabilirsiniz.