Sitenizin Performansını Etkileyen WordPress Eklentilerini Bulun!

Mart 06, 2017 | Wordpress

Site Performansını Etkileyen Eklentiler

WordPress tabanlı sitelerimizi geliştirmek için sıkça ve hoyratça kullandığımız wordpress eklentilerinin bir kısmı ciddi derecede sitemizin performansını etkiliyor. Bazı müşterilerimin admin panelinde girdiğimde kullandıkları eklenti saysını görünce epey şaşırıyorum. Şuana kadar rekor 46 ..

İçeriklerimizi sosyal medyada paylaşmak istiyoruz eklentisi mevcut, Seo ayarlarını yapmak istiyoruz eklentisi mevcut evet her ne ihtyacımız varsa eklentisi mevcut.. İşte neden wordpress bu kadar çok tercih ediliyor sebebide bu zaten. Kurumsal site, blog sitesi ve artık e-ticaret sitemizi rahatlıkla kurabileceğimiz ve geliştirebileceğimiz bir platform.

WordPress Eklentilerinin Dezavantajı

Sitelerini hızlandırmak için dahi eklenti kullanıyor çoğumuz. En ufak bir yavaşlık fark etmeyelim hemen cache eklentisini kuruyoruz, anlık bir sunucu yavaşlığımı, daha önce kurduğunuz bir eklentinin çıkardığı bir sorun mu yoksa bir virüs mü bulaştı hiç kontrol etmeden anında cache eklentisini yapıştırıyor.

Ben tasarladığım sitelerde yada satışa çıkardığım temalarda mümkünse hiç yada minimum eklenti kullanmaya özen gösteriyorum. Çünkü eklentiler virüslerin sitemize bulaştıkalrı en büyük kapılar, eklentileri güncelleme alışkanlığımızda olmadığından tehdit dahada artıyor. Eğer eklentilerinizi güncellemek için zaman ayıramıyorsanız şu kodu wp-config.php dosyasına ekleyiniz. Eklentileri otomatik olarak güncelliyor, ancak bunun için yedeklerinizin düzenli olarak alınmasını sağlayın.

 


define( 'WP_AUTO_UPDATE_CORE', true );

Sadece önemli, kritik büyük güncellemeleri otomatik yapmak isterseniz;

 


add_filter( 'allow_dev_auto_core_updates', '__return_false' );

WordPress eklentilerinin avantajını saymakla bitiremeyiz ancak bazı eklentiler siteniz için gerçekten zararlı. Hatta bazılarının geliştirilme sebebi sitenize virüs yaymak. Şuan sitenizde kurulu eklentilerden hangileri yarardan çok zarar veriyor? Bunu nasıl öğrenebiliriz. Bu yüzden bu yazıyı yazma sebebim olan eklentiyi tanıtacağım.

wordpress zararlı eklentileri bulma

P3 (Plugin Performance Profiler)  eklentisi kısaca sitenizde ki eklentiler için bir profil oluşturuyor ve her birinin sitenizin sayfa yüklenme hızına etkisini ölçüyor. Eklentinin geliştiricileri arasına Godaddy de var.

Eklentiyi basit bir eklenti kurar gibi kurup etkinleştiriyoruz ve ardından tarama yapıyoruz ve sonuçları bekliyoruz.

Performansı Etkileyen WordPress Eklentileri

 

Yukarıda resimde gördüğünüz örnek bir tarama raporu. Eklenti bize hangi eklentilerin ne kadar page load a etki ettiğini grafik olarak gösteriyor. Yine eklentilerin sayfa yüklenme hızına yüzde etkisi ve Msql sorgu sayısını görebiliyoruz. Örneğin bu raporda SEO Ultimare eklentisi için yoast eklentisi, yada all in seo eklentisi düşünülebilir ancak jetpack eklentisi olmasada olur eklentilerden biri, tamamen kaldırmak faydalı olacaktır. Jetpack eklentisinin sunduğu özelliklerin bir çoğunu zaten bir kaç kod eklemesi ile yapabiliyoruz, bu yöntemler yine alternatif olarak düşünülebilir.