Öne Çıkan Snippets (Featured Snippets)

Ocak 02, 2017 | Seo

Öne çıkan (Featured) snippets

Öne çıkan snippet lerin Google arama sonuçlarında listeleneceginin garantisi yok. Her arama sonucunda karşımıza çıkmıyor zaten. Bunun nedenide halen Google in bu konuda nasıl bir kriter uyguladiginin bilinmemesi. Garanti verilemesede iceriklerimizin arama sonuçlarında  featured snippets kutusunda çıkmasının şansını artirabiliriz.

Alttaki resim, öne çıkan Snippet icerige bir örnek. Öne çıkan snippetler ilk siraninda üzerinde listelenir.

Featured snippets

Öne çıkan snippets (Featured snippets) nedir?

Featured snippets kısaca, aradığınız sorguya en yakın cevabı herhangi bir siteden kısa bir paragraf, başlık ve resim ile birlikte çekerek size göstermesidir. Yani arama sonucundaki sitelere giriş yapmadan sorunuza cevap verebilmeyi amaçlıyor.

Neden Featured snippets kullanmalıyız?

Tiklama oranı (CTR): Yapılan testlerde öne çıkan snippetler in ilk sırada listelenen sitelere oranla %20 daha fazla tıklama oranina sahip olduğu görülmüş.

Otorite: Siteniz sorgularda Featured snippets kutusunda listelendiginde ziyaretçileriniz önemli bir site olduğunuz kanısına varacaktir.

Sıfırıncı sıra: Siteniz öne çıkan snippets ile listelendiginde ilk siralarda yer alan büyük sitelerin önüne geçebilir daha fazla ziyaretçi ve tıklama oranina sahip olabilirsiniz. Tabii daha fazla bilinirlik

Öne çıkan snippets içeriğe sahip olduğumu nasıl öğrenebilirim.

Bunu manuel sorgular yaparak öğrenemiyoruz maalesef. Ancak web master tools dan öğrenebiliriz.

1) Google Search Console hesabınıza giriş yapın.
2) SEARCH TRAFFIC > SEARCH ANALYTICS
3) “CLICKS” “CTR” ve “POSITION” ile filtreleyin
4) Sort your report by position looking at the lower ranked items first. Typically pages that rank in spots 1-5 are at an increased chance of a snippet, so that is where you want to focus your efforts.
6) Look at the keywords in those 1-5 results that have higher CTR and click the little box and arrow next to the keyword to see how the live search results look
7) Review the page to see if you have a featured snippet and if in fact you do rank in those 1-5 results.
8) Rinse and Repeat the above for the keywords in those 1-5 spo

Öne çıkan snippets kutusunda yer almak icin neler yapabilirim?

Featured snippets için garanti yok demiştim. Ancak iceriklerimizi doğru optimize ederek öne çıkan snippets kutusunda iceriklerimizin listelenmesini sağlayabiliriz.

1-Arastirma: 1-5 arası sıralamada yer alan iceriklerinizi belirleyin.

2-Optimize: Featured snippets için uygun olan iceriklerinizi yapılan sorgulara en iyi ve kısa cevabı verecek bir paragraf ile cevaplamaya çalışın.

3-Cevap: Vereceğiniz cevabı içeriğin üst kısımlarında tutmaya calisin. İlk cümlede olması şart değil ancak üst sırada olması şart.
4-SSS: Bir sık sorulan sorular sayfası Featured snippets için şansınızı artıracaktır. Kullanıcıların arama yapabileceği anahtar kelimeleri kullanarak sorular ve cevaplarını listeleyebilirsiniz.

5-Listeler: Eğer bir yemek tarif siteniz varsa malzeme listesini ol secicisini kullanarak listeleyebilirsiniz

Featured snippets kutusunda çıkan sayfaların sahip oldukları faktörler.

  1. Tablo etiketleri kullanan sayfalar kullanmayan sayfalara oranla %22 daha fazla Featured snippets kutusunda gözüküyor.
  2. ol etiketine sahip listelemeleri bulunan sayfalar %42 daha fazla gözüküyor.
  3. Featured snippets sayfalar %19 daha hızlı
  4. Tam eşleşen anahtar kelimeler başlıklarda %10, h1,h2 etiketlere %21 daha fazla gözüküyor.

Kullanıcı sorgusunun cevabını aldıktan sonra neden siteme girsin?

Açıkçası çoğu kişi böyle düşünüyor olabilir ancak farklı bir noktadan baktığımızda kullanıcının arama sayfasında hiçbir siteye tıklamadan ayrılması sizin öne çıkan snippets iceriginizden memnun kaldığının ve ise yaradiginin bir göstergesidir aynı zamanda. Bu durumda Google sitenizi otorite olarak tanıyacaktır. Kullanıcı sizi zaten otorite olarak not etmiş bulunuyor. Tüm sorgularda Featured snippets çıkmaması şuan için bu şekilde dusunmemizi sağlıyor ancak ilerde Featured snippets kutularının çıkma oranı artarsa bu durum biraz karmaşık olacak gibi

Sonuç olarak; Henüz yeni bir özellik olan Featured snippets ler seo stratejilerinde aktif olarak kullanılmaya başlandı bile. Nasıl çalıştıkları tam olarak cozulemesede ve ilerde yaygın olarak kullanılması durumunda Google ve yayıncılar için ne gibi sonuçlar doğuracağı az çok belli.

Öne çıkan snippets tecrübeniz varmı?