Google Dostu Web Tasarım – Top 5 Püf Noktası

Nisan 23, 2017 | Seo

google dostu web tasarımWeb site tasarımı sadece web tasarım değildir. Her site bir amaç için açılıyor, kimi kurumsal kimliğini tanıtma, kimi gelir elde etmek kimide hedef kitlelere yazdıklarını ulaştırmak hedefiyle hayatına başlıyor. Google dostu web tasarım bu amaçlara uygun web siteleri tasarlamaktır.

Genelde ziyaretçilerimizin büyük bir kısmı organik aramalardan gelir. En maliyetsiz ziyaretçi çekme yoludur organik aramalar. Peki organik aramalarda hedef anahtar kelimelerde üst sıralarda olmak için ne tür tasarıma ihtiyacınız var? Google dostu tasarıma ihtiyacınız var.

Peki Google dostu web tasarım nedir?

Google dostu web tasarım, Google tarafından web tasarımcılara önerilen standartlara uygun tasarlanan tasarımlardır. Bu standartlar ne kadar yakalanırsa web tasarım o kadar google dostu olacaktır.  Tabi burada teker teker bu standartları listeyemeyiz ancak size en önemli tasarıma özgü 5 faktörden bahsedeceğim.

1- Responsive, Mobil Uyumlu Tasarım

2015 Nisan da Google mobil kullanıcıları hedefleyen bir algoritma güncellemesi yaptı. Şuan bu güncellemenin sadece mobil aramaları etkilediği görünüyor ancak edindiğim tecrübelere göre Google bu güncellemeyi genel arama sonuçlarında da uygulayacak. Bu yüzden sitenizin, tasarımınızın responsive olmasına dikkat ediniz. Değilse bir an önce responsive tasarıma geçiniz. sadece Google arama sonuçları için değil, potansiyel mobil ziyaretçi sayısını artırmak için.

2- Link Yapısı

Sayfa yada yazılarınızı oluşturken başlıklarda kesinlikle konuyla ilgili anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin. Aynı şekilde kalıcı bağlantılarınızın (URL) okunabilir yeterli uzunlukta ve anahtar kelimeler barındırdığından emin olun.

Örneğin:

www.siteismi.com/category/123/?id=6355893

yerine

www.siteismi.com/kategori-ismi/sayfa-basliği

gibi olamalı.

3- Sayfa Açılış Hızı

Google ın en fazla önem verdiği bir başka faktör de sayfa açılış hızlarıdır. https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=tr   adresinden site hızınız için bir optimizasyona ihtiyacı olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

4- Site İçi Link Yapısı

Biliyoruz ki linkler Google algoritması için son derece önemli. Çoğu kişi sadece backlinklere yoğunlaşıyor ancak site içi linklemeyi es geçiyor. Anahtar kelimelerinizden diğer uygun site içi sayfalara link vermeyi ihmal etmeyin, Ancak her zaman olduğu gibi buradada aşırı linklemeden kaçının. Olası penaltı nedenlerinden biride gereğinden fazla doğallıktan uzak site içi link yapısıdır.

5- Sitede Geçirilen Süre

Çok çok önemli bir konu. Ziyaretçileri sitemizde ne kadar fazla tutarsak seo açısından o kadar başarılı oluruz. SEO da bir noktaya gelen siteler içerik üretmeyi bıraksın, backlink  çalışması yapmasın ancak sitede ziyaretçilerini tutmayı başardıkları sürece arama sonuçlarında bir kayıp yaşamayacaklarını düşünüyorum. Önceleri içerik kraldır tanımını gördüğümde kaliteli blog yazısı yazmaktan bahsedildiğini düşünürdüm ancak e-ticaret siteleri, kurumsal siteler yada blog harici sitelerde bunun çok fazla işe yaramadığını gördüm. Bu tarz sitelerde kaliteli içerik üretmek ziyaretçilerin bu sitelere ne için geldiklerini iyi analiz edip istedikleri bilgiyi içeriği vermektir.

 

Detaylı olarak Seo dostu site nasıl tasarlanır blog yazımda bu başlıkları inceleyebilirsiniz

Son olarak Google ın mobil güncelleme sonrası çıkardığı mobil uyumluluk test aracını önermek istiyorum, buradaki skorları yükseltmeye çalışabilirsiniz.

Google dostu web tasarımda dikkat edilmesi gereken en önemli 5 faktörü kısaca yazdım. Tabii bu liste diğer faktörleri yazdıkça uzar gider ancak dikkate alınması gerekenler ve en çok faydayı sağlayacak olan başlıklar bunlardır.