Google AMP Nedir?

Ekim 31, 2016 | Seo

Google AMP

Google AMP (Hızlandırılmış mobil sayfalar), Google tarafından, web yayıncılarının mobil cihazlar için optimize edilmiş içeriklerinin tüm cihazlarda hızlı bir şekilde yüklenmesine olanak sağlaması için hayata geçirilen açık kaynak kodlu bir projedir.

AMP uygulanmış versiyon

 

AMP kullanılmayan versiyon

Google resmi bloğunda “Biz, akıllı reklamların yanında video, animasyon ve grafik gibi zengin içerikli web sayfalarıyla çalışmak ve bu sayfaların hızlı bir şekilde her cihazda anında yüklenmesini istiyoruz” diyor.

Kısaca, AMP ile Google’ın hedefi kullanıcılarına mümkün olan en iyi mobil deneyimi sunmak olduğunu anlıyoruz.

Google mümkün olduğunca bilgiyi son kullanıcıya hızlı bir şekilde iletmek istiyor.

Rudy Galfi, Google’ın AMP ürün yöneticisi, AMP kullanılan bir içerik için ortalama sayfa yükleme süresi 0.7 saniye olduğunu buna karşılık aynı sitenin, AMP kullanılmayan sayfasının ortalama yükleme süresinin 22 saniyeyi bulduğunu belirtmiş.

AMP Projesi HTML, JS ve Google AMP Cache’ e dayanıyor.

AMP HTML AMP sayfalarını görüntülemek için kullanılan özel hazırlanmış HTML versiyonu.

AMP JS AMP bileşenlerini dış kaynaklardan yükleyerek sayfaların daha hızlı yüklemesini sağlıyor.

Google AMP bir nevi önbellek servisi. CDN servisi gibi.

AMP SEO için ne anlama geliyor?

AMP doğrudan arama motoru sıralamasında faktör değil ancak hız faktörünün seo üzerindeki etkisiyle tabii ki seo da  büyük bir avantaj sağlıyor.

Google sürekli aramalarda en iyi performansı vermek için kurallarını değiştiriyor ve şu sıralar en fazla önem verdiği şey site hızı. İnsanlar yavaş sitelere şans vermiyor Google neden şans versin?

Seo profesyonellerinin katıldığı bir ankette, katılanların yüzde 50 si AMP ’nin mobil arama sonuçlarında sıralamayı önemli ölçüde etkileyeceği beklentisinde.

AMP ve WordPress

Bugünlerde aktif sitelerin %26 sı WordPress kullanıyor, haliyle AMP için eklentiler türemeye başladı. Hiçbir teknik bilgiye gereksinim duymadan eklentiler ile wordpress sitenize AMO entegre edebilirsiniz.

Size ilk sıradaki WordPress in yayınladığı ücretsiz eklentiyi önerebilirim.

AMP Artıları

AMP hızlı yüklenen mobil sayfalar oluşturmak için harika bir araç. AMP nin sayfa hızını optimize etmesi Seo sıralamanızı pozitif etkileyecektir. WordPress eklentisini hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan kullanabilirsiniz.

AMP Eksileri

Şimdilik, AMP ‘nin tek eksisi kişiselleştirme konusunda sınırlı olması. Eğer AMP nin işlevselliğini geliştirmek isterseniz bu biraz sizi uğraştıracaktır.

Son olarak

AMP projesi web ‘in geleceği olabilir. Çünkü her site için en önemli faktör olan içerik ve sayfa hızına odaklanması AMP nin önemini her geçen gün artıracak.