freelance web tasarım

Neden Freelance Web Tasarım?

Freelance web tasarım günümüzde oldukça rağbet edilen bir meslek oldu diyebiliriz. Freelance web tasarımcı yani serbest web tasarımcı tecrübelerini bir ajansta çalışarak kullanmak yerine serbest olarak müşterilerine profesyonel hizmet veren profesyonellerdir.

Bazı insanlar ajansların daha kaliteli hizmet verdiğini düşünür ki bunda haklı oldukları istisnalar elbette vardır, işlerini aldıkları parayı hak eden ajanslar tabii ki vardır ancak malesef şuan piyasada ki web tasarım ajanslarının bir çoğu satın aldıkları yazılımları yada kendi yazdıkları yazılımları farklı farklı paketlere bölüştürüp üstüne küçük değişiklikler yapılmış tasarımları bu yazılımlara giydirip insanlara satmakta. Bunu nerden mi biliyorum.? Çalıştığım müşterilerin daha önceden aynı projeler için ajanslardan aldıkları fiyat teklifleri ve sundukları hizmetleri anlatması, aynı şekilde tasarımının temelini dahi bilmeyen ancak freelance tasarımcılara ucuz işçilik ile iş yaptırmaya çalışıp bunları müşterilerine 2-3 kat fiyatı ile satan dolandırıcıları tanımam.

Belirttiğim gibi kaliteli hizmet veren ajanslar vardır ve bunların sundukları fiyatlar ise genelde çoğu kişi için yüksektir. Freelance web yazılımcı size bu ajansların sunamayacağı birebir servis ve desteği, evden çalışarak verdikleri hizmet için yüksek maliyetler  ödemek zorunda kalmadığından sizlere daha uygun web tasarım fiyatları sunabilir.

Profesyonel Web Tasarımı

Ben sizlere ihtiyacınız olan pahalı içerik yönetim sistemlerini satmaya çalışmıyorum, bu yüzden bugün bir çok büyük projenin kullandığı wordpress gibi gelişmiş açık kaynak kodlu yazılımları kullanarak ihtiyacınız olan projeleri daha uygun maliyetlerle hayata geçirmekteyim.

Mobil Tasarım İçin Ekstra Maliyet

Mobil uyumluluk artık bir lüks değil ihtiyaç. Sitenize ilk kez giren ziyaretçileriniz yada müşterilerizi mobil uyumlu tasarım ile karşılamanız oldukça önemli bunu detaylıca anlatmaya gerek yok. diğer yandan Google ın son güncellemesi Mobilgeddon ile artık mobil uyumluluğu geçemeyen sitelerin arama sonuçlarında ki sıralamalarının ciddi düşüşler yaşadığını görüyoruz. Durum böyleyken hala bir çok web tasarım ajansı responsive tasarımlar için ekstra maliyet çıkarmakta.

Freelance web tasarımcılarında bir kısmı halen responsive olmayan tasarımları bu işlerden uzak teknik bilgisi olmayan müşterilerine pazarlıyorlar.

Bir tasarım için fiyat teklifi verirken mobil tasarımı ayrı bir çalışma gibi gösterip responsive ve responsive olmayan tasarım için iki farklı fiyat verelerden uzak durun.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Tecrübesi

Başarılı Bir SEO Dostu Site Nasıl Tasarlanır?  makalemde detaylı bir şekilde bahsettiğim bu konuda da görebileceğiniz gibi tasarım aşamasında ki Seo tecrübesi ve atılması gereken Seo adımları ile Seo uyumlu bir tasarım çıkarmak gerekir. Kullanıcı deneyiminden sitenin hızını etkileyebilecek her faktörü düşünüp buna göre yapılacak seçimlere hatta anahtar kelime yerleşimlerine kadar  tüm teknik Seo optimizasyonunu tasarım sürecinde yapmak projenizin yayına verilmesi sonrasında ki Seo çalışmalarınızda size çok büyük fayda sağlayacağı istinasız ortada.

Kullanıcı deneyimi konusunda tasarımcıya sizde öneriler sunabilirsiniz. Önemli olan tasarımcıyla bunları konuşabilmek anlaşabilmek, bazı tasarımcılar müşterilerini dinlemeyi sevmez, bildiklerini okurlar kalıplaşmış tasarım becerileriyle sektörünüze uygun basmakalıp tasarımlar çıkartabilirler. Ancak müşteriyi dinleyip ihtiyaçlarını dikkatle not alan ve buna göre kullanıcı deneyiminden tasarıma kadar herşeyi düşünerek çalışan tasarımcılar yaptıkları işin hakkını verenlerdir.

İletişim bilgileriniz kolaylıkla ulaşılabilecek bir pozisyonda mı?

Kullanıcı sitede çok fazla scroll butonunu kullanmak zorunda kalıyor mu?

Kullanıcı yada müşterilerinizi sitede uzun süreler tutacak stratejileriniz nelerdir? Bunların planı yapıldı mı?

Bunun gibi bir çok önemli faktörler web tasarımcının ve proje sahibinin birlikte konuşarak karar verebilecekleri argümanlardır.

Freelance Web Tasarımcınız Profesyonel mi?

Profesyonel bir web siteniz olmasını istiyorsanız profesyonel bir tasarımcıyla yada web tasarım ajansıyla çalışmanız gerekir.

Kaliteli bir web sitesi tasarlamak, grafik tasarım bilgisi, çeşitli web tasarım programları kullanmayı, programlama ve kodlama, internet marketing ve Seo bilgisi gerektirir. Profesyonel bir web tasarımcı ayrıca, farklı tarayıcı türlerini, farklı platformları ve botların çalışma mantığını bilir. Yanlış verilen tasarım ve kodlama kararları efektif bir website çıkarmayı riske atar.

Ücret Konusu

Malesef bu konuda standart bir fiyat yok, bir çok farklı fonksiyon tasarım ücretini etkileyebiliyor.

Tasarımcının donanımı

Proje için ayrılan zaman

Müşterinin istediği spesifik özellikler

Açık kaynak kodlu yazılım mı kullanacak yoksa sıfırdan kendi mi yazacak? Örneğin Wordpress web tasarım

bunun gibi bir çok etken tasarım ücretini belirleyebiliyor. Müşterinin burada dikkat etmesi gereken nokta istenilen ücretin istenilen özelliklerdeki bir projeye değdiğidir. Bunu herzaman bilmek zor olabilir, çünkü müşteriler herzaman bu konuda tecrübeli olmayabiliyor. Bu durumda en mantıklı yol farklı tasarımcılardan teklif istemek ve aynı zamanda tasarımcının donanımını görmek için daha önceki çalışmalarından örnekler istemek olacaktır.

Ancak daha önceki blog yazımda da bahsettiğim gibi her zaman aşırı pahalı ve aşırı ucuz tekliflerden kaçının. Örneğin ajanslardan aldığınız fiyat teklifini veren freelance web tasarımcılar size aşırı fazla teklif vermişlerdir.

Son Olarak

İyi bir freelance web tasarımcı bulmak oldukça stresli olabilir, özellikle tasarım ve teknoloji alanında çok fazla bir bilginiz yoksa projeniz ve paranız için ciddi ciddi düşünmekte haklısınız. Ancak yukarıda bahsettiğim başlıkları göz önüne alarak araştırma yaparsanız hem projeniz hemde paranız için en uygun kişileri bulabilirsiniz. Özellikle telefonda yada yüz yüze görüştüğünüz zaman size en ufak güven vermeyen konuşma tarzlarına sahip kişilerden uzak durun çünkü bu sektörde bu kişilerden oldukça fazla var. Unutmayın güven olmazsa olmazdır.

Her türlü görüş, öneri ve sorularınız için iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Sizlerinde eklemek istedikleriniz, yaşadığınız tecrübeler vs varsa yorum yaparak diğer kişilere katkı sağlayacak bilgiler verebilirsiniz.