Envato ‘nun WordPress Ekonomisi Üzerine

Mart 27, 2017 | Wordpress

Envato Market’ in, Themeforest ve WordPress Verileri

Envato market bildiğiniz üzere themeforest, codecanyon, graphicriver, videohive, audiojungle, photodune, 3docean gibi servislerin çatısıdır. Özellikle bu servislerden en büyüğü themeforest 2014 yılındaki verilere göre dünyada en çok trafik alan 88. site konumundaymış. Bu kadar büyük bir trafiğe sahip olan Envato Market in nasıl bukadar çok satış yaptığına şaşırmamak gerek.

Envato market in 1 milyon dolardan fazla satan yayıncılarını listelediği sitede şuan 68 yayıncı listeleniyor. http://elite.envato.com/wall-of-fame/

Bu satışları tek bir tema yada eklenti ile elde edenlerde var birçok ürün satışından elde edenlerde. Bu elit yayıncılar arasında bir tanesi var ki, tek bir temadan tamı tamamına 100.000 adet satış gerçekleştirmiş. Tema fiyatlarının ortalama $45 olduğunu düşünürsek sonucu siz hesaplayın.

Envato ile kazanmak

2014 yılında en çok satan 50 wordpress temasının %67 si yeni listelenen temalarmış. Yani buradan anladığımız en yeni trend tasarımlara sahip temaların satış oranı daha yüksek, değişime ayak uyduran tasarımlar kazanıyor.

Envato diyor ki; sizde wordpress temalarınızdan iyi paralar kazanabilirsiniz. İşte birkaç istatistik;

Themeforest’ daki tüm wordpress temalarından

  • %50 ‘si ayda en az $1,000 (dolar) yaptı.
  • %25′ i ayda en az $2,500 (dolar) yaptı.
  • %15′ i ayda en az $2,500 (dolar) yaptı.
  • %7′ si ayda en az 7,500 (dolar) yaptı.
  • %5′ i ayda en az $10,000 (dolar) yaptı.

Özellikle belirteyim bu istatistikler sadece tek bir wordpress temasından yapılan satışlardan!

Themeforest’ ın en trend temaları niche temalar!

Belirli bir sektöre yönelik tasarlanan temalar themeforestda en çok satan temalar diyor Envato. Bu temalara birer örnekte vermişler;

1- Automotive Car Dealership Business WordPress Theme

wordpress tema satış

Kaç tane otomobil bayiisi wordpress teması kullanır ki? Bu tema ilk 30 günde 300 adet satmış.

 

2- WPLMS Learning Management System

Eğitim teması olan LMS ilk 1 ayda $20.000 satış yapmış. 12 ayda $325k ! Tema online kurslar oluşturup satmanıza olanak sağlıyor.

wordpress kurs teması

 

3- BuildPress – WP Theme For Construction

Buildpress yine ilk ayda $50k satış yapmış. İnşaati mühendislik ve mimari tasarım sektöreleri için tasarlanmış gibi görünsede her kurumsal sitenin ihtiyacını karşılayabilecek  şablonlarıda mevcut.

envato market

 

Peki themeforest ziyaretçileri nasıl temalar istiyor!

Envato ‘nun verdiği bilgilere göre en çok satan temalarda olmazsa olmaz özellikler şunlar;

  • Ziyaretçilerin %79 ‘u temanın kesinlikle responsive olması gerektiğini düşünüyor, zaten en çok satan temaların %93 ‘ü de responsive.
  • Temaların %25 ‘i woocommmerce uyumluluğuna sahip. Toplam satışların yarısınıda bu özelliğe sahip temalar oluşturuyor. Aynı şey WPML içinde geçerli.
  • Tema satın alacakların %70 ‘i belirli bir anahtar kelimede (niche) temalar arıyor.

Eğer sizde bir gün Envato markette tema yada eklenti satmayı düşünüyorsanız umarım bu veriler sizin için yararlı olmuştur. Themeforest da bu tecrübeyi yaşayan arkadaşlarda yorum kısmından tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Unutmayın bilgi paylaştıkça değerlenir.