E-ticaret Platformu Olarak WordPress’ in Avantajları

Şubat 27, 2017 | Wordpress

 

wordpress eticaret

Kendi online mağazanızı açmayı düşünüyorsanız WordPress E-ticaret şu sıralar en mantıklı seçeneklerden biri olabilir. Her gün gelişen yapısıyla Woocommerce eticaret eklentisi ve yan eklentileriyle piyasada binlerce lira ödeyerek sahip olduğunuz e-ticaret paketleri için ciddi olarak alternatif oldu bile.

Daha önce yazdığım E-Ticaret Projenizde Woocommerce Kullanmak İçin 5 Neden başlıklı yazıma göz atabilirsiniz.

Woocommerce tabanlı wordpress temalarının ve eklentilerinin günden güne artmasıyla neredeyse yapılamayacak bir özellik kalmadı. Ödeme yöntemlerinin çeşitliliği, stok takip, xml entegrasyonları gibi son yıllarda yetersiz kalınan özellikler şuan sorun olmaktan çıktı diyebilirim.

E-ticaret siteleri bir gelir kapısı olması dolayısıyla ciddiye alınması gerekir. Yani hazır e-ticaret paketleri düşünenler, özellikle site kodlarının kendilerine verilip verilmeyeceğini sormaları gerekir. Bildiğim kadarıyla şuan piyasada ki çoğu tanınmış hazır e-ticaret paketi satan firmalar kodları size vermiyor, kendi sunucularında barındırmaktalar.

Peki kodların bizde olması neden bu kadar önemli diye sorabilirsiniz.

WordPress ve hazır e-ticaret paketleri arasındaki en önemli farkları karşılaştırdığım başlıklar;

Tasarımsal Müdahale Esnekliği /Kısıtlaması

Kodların bizde olması sitemizin tasarımına istediğimiz gibi müdahale edebileceğimiz anlamına geliyor. Aksi halde kodlar sizde değilse yapmak istediğiniz en ufak tasarım düzenlemesi için ticket açıp maliyetini sormanız gerekiyor. Maliyet dediğimde az bir para değil, kendi tecrübeme dayanarak söyleyebilirim ki tek satırlık kod için 250 TL fiyat verdiklerini hatırlıyorum.

Peki sadece tasarımsal müdahaleler için mi e-ticaret paketlerinden, sundukları hizmetten vazgeçeceğim dediğinizi duyar gibiyim.

Hayır, bu sadece dezavantaj başlıklarından biri.

Geliştirme Esnekliği / Kısıtlaması

Sanal dünyada ayakta kalabilmek, rakiplerinizin önüne geçebilmek her geçen gün zorlaşıyor. Bu zorlu piyasada öne çıkabilmek için farklı olmanız şart. Seo artık basit birkaç işlem ile (backlink alma,özgün içerik kasma vb.) yapılacak kadar basit bir çalışma değil. Seo her geçen gün değişiyor ve gelişiyor,  mobil cihazların hayatımıza girmesiyle mobil uyumluluk artık bir zorunluluk oldu, kullanıcı deneyimi yine bir kez daha değer kazandı. Özellikle hazır paket tasarımların birbirinin kopyası gibi tasarlanmasını belirtmeye gerek yok sanırım.

Kullanıcı deneyimi başarılı bir e-ticaret sitesinde olmazsa olmazdır. Kullanıcı deneyimini geliştirmeyen siteler ne yaparsa yapsın başarılı, istediğini sıralamaları yakalayamaz.

Kullancı deneyiminin bir çok foksiyonu var tabii. Bunlardan biride belirli modül / eklentiler ile sitenizde yeni özellikler, fonsiyonlar kazandırmaktır. Peki hazır e-ticaret paketlerinde bu şansınız olacak mı? Bunu detaylı olarak araştırmalısınız. Varsa bu modül ve eklentilerin maliyetini öğrenin yoksa  bu özellikler için bir yazılımcıya ortalama ödeyeceğiniz tutarı araştırın.

Kolay değil. Ucuz hiç değil.

Şimdiye kadar 2 farklı hazır e-ticaret paketi ve bir magento e-ticaret sistemini kullanmış biri olarak diyebilirim ki; istediğiniz düzenlemeleri, geliştirmeleri yapmak hiç ama hiç kolay olmuyor, kolay olduğunda da maliyeti sizi kısıtlıyor.

Örneğin, sitenizde SEO çalışması kapsmında bir SEO analizi yapıldı diyelim. 1 hafta boyunca sitenizi kullanan ziyaretçilerinizi izlediniz ve kullanıcı deneyimi konusunda yanlış yapılmış yada hiç yapılmamış bazı eksiklikleri gördünüz ve yapılacak geliştirmeler için notlar aldınız. Bu geliştirmeleri yapmak için öncelikle firma ile iletişime geçip bir toplantı ayarlayacaksınız sonrasında bu düzenlemeler için size bir maliyet çıkarılacak. Bu maliyetlerin gerçekten aşırı şişirilmiş olacağını unutmayın.

Eğer açık kaynak kodlu bir platformunuz varsa bu düzenlemeleri tek mail ile istediğiniz freelance tasarımcıya çok daha uygun maliyetle yaptırabilirsiniz.

SEO Avantajı / Dezavantajı

Şu bir gerçek ki, wordpress seo konusunda rakipsiz. Opencart, magento yada hazır paket kullanan bir çok kişinin sırf seo avantajı sebebiyle wordpress’ e geçmek istediklerine şahit oluyorum. yeni açtığım wordpress sitelerinin dahi 1-2 hafta içinde ilk sayfalarda sıralamalarını gördüm ( tabii doğru seo ve diğer optimizasyonları yapılmıştı.)

WordPress in seo dostu yapısı ve kullanımı son derece net, basit olan  seo eklentileriyle içeriklerinizi seo ya uygun yayınlayabiliyor, belirtilen düzenlemeleri yapabiliyorsunuz.

SEO avantajını uzun uzun yazmaya gerek yok, wordpress bu konuda kendini kanıtladı.

Maliyet Avantajı / Dezavantajı

Günümüzde karar verme aşamasını etkileyen en önemli faktör hiç şüphesiz maliyetdir.  Şu an en ucuz hazır e-ticaret paketleri yıllık 1500 TL den başlıyor ve 7000 TL ye kadar farklı paketlerde satılıyor.  Bu ücretler yıllıktır. Ayrıca bu paketlere özel tasarım dahil değil, yani siz bu ücreti sadece default tasarım ve e-ticaret platformuna ödüyorsunuz. Özel tasarım talep ederseniz ilk e-ticarete giriş maliyetiniz 3000 TL ve sonrasında yıllık minimum 1500 TL  bulacaktır.

WordPress e-ticaret kullanmak isterseniz paket olarak satılan bir ürün olmadığından tamamen sizin istediğiniz foksiyonlara bağlı bir maliyet çıkar. Örneğin özel tasarım yaptırmak isterseniz ortalama 1500 TL e-ticaret siteniz olabilir eğer hazır tema kullanmak isterseniz ortalama 150 TL değerinde bir tema ile e-ticarete atılabilirsiniz.

En önemlisi host ve domain haricinde hiçbir şeye yıllık ödeme yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

E-ticaret projeniz için wordpress’ i düşünüyor ancak kararsız kaldıysanız danışmak için iletişime geçebilirsiniz.