Doğru Freelance Web Tasarımcıyı Nasıl Bulabilirim?

Ekim 31, 2016 | Web Tasarım

web tasarım

Doğru Freelance Web Tasarımcıya Ulaşmak

Evet, güzel bir projeniz var ancak web tasarım, marketing, seo, mobil uyumluluk vs hiç bir teknik bilginiz yok, hatta bazılarının bu terimlerden dahi haberi olmayabiliyor. Bu tarz müşteriler genellikle bir web tasarım ajansıyla çalışmayı tercih etseler de, diyelim ki bir freelance web tasarım uzmanı ile çalışmaya karar verirdiler. İşte en büyük sorun burada ortaya çıkıyor.

 

Öncelikle;

Nasıl bir freelance tasarımcı arıyorsun?

Aramaya başlamadan önce, ne istediğine karar ver. Projen için hangi tasarım daha uygun olacak? Modern tasarım mı yoksa minimalist tasarım mı? Sade bir tasarım mı yoksa çok foksiyonel dolu dolu bir tasarım mı? Bunlara nasıl cevap vereceğini bilmiyorsan, projenle benzer özellikler de ki  siteleri arayabilir ve onların tasarımlarını inceleyip, projene en uygun  şablonu kafanda canlandırabilirsin. Hatta ayırdığın 3-4 sitenin en beğendiğin yerlerini az bir photoshop, fireworks bilgin varsa yada paint ile bile basitce ekran görüntülerini alıp kes, yapıştır yaparak birleştirebilir kaba tasalak istediğin tasarımı görsele dökebilirsin. Ben olsam bu şekilde yaptığım bir taslak şablonu tasarımcıya gönderir ve bunun üzerinden nasıl bir site istediğimi anlatırdım. İnanın bu sizin içinde tasarımcı içinde en sağlıklı çalışma şekli olacaktır, hiç bir karanlık nokta bırakmadan isteklerinizi basitce anlatmış olursunuz.

Diğer bir önemli nokta ise, web tasarımcının teknik bilgisini biliyor olmanızdır.

  • Sadece arayüz tasarımı ile mi ilgileniyor yoksa aynı zamanda seo uyumlu kod yapısına dikkat ederek mi  tasarlıyor.
  • Responsive ( mobil uyumlu ) tasarım bilgisi var mı? Varsa Bootstrap ile mi tasarlıyor yoksa kafasına göre responsive kodlar yazarak mı?
  • En gelişmiş HTML ve CSS standartlarını biliyor mu? Tasarımlar da HTML 5 ve  CSS3 kullanıyor mu?
  • Sitede istenilen en basit özellikler için dahi siteyi yavaşlatacak eklenti & modülleri mi kullanıyor, yoksa kendisi mi kodluyor. Tabi direk hazır tema kullananlardan bahsetmiyorum bile..

Zaten freelance web tasarımcı aradığınız da karşılaşacaklarınızın bir çoğu, istediğiniz tasarıma yakın bir hazır tema bulup bunları sizin isteklerinize uygun düzenleyip sizlere sunanlardır. Tabi şanslıysanız ücretli temaları satın alıp bu düzenlemeri yaparlar, yine bir çoğu, bu ücretli temaların  kötü niyetli kişilerin ücretsiz olarak virüs entegre edilmiş versiyonlarını sundukları warez sitelerinden indirip projeniz için kullanmaktadır. Sonrası malum sürekli hacklenen siteler ve bir türlü bulunamayan açıklar.

Bir çok kişin bana ulaşıp, sitelerinin sürekli hacklendiğinden bahsetmeleri ve yardımcı olmamı istediklerinde, en çok karşılaştığım açıklar, warez tema yada eklentilerden çıkmaktadır.

Peki bu konularda teknik bilgisi olmayanlar çalışacakları potansiyel tasarımcının tüm bunlara sahip olup olmadığını nasıl anlayabilir.

Tabi ki projenizi açıklayıcı, sade ve net bir e-mail şablonu  hazırlayarak. İlan sitelerinde bunların bir çok örneği mevcut. Aşağıda size, örnek olması için yazdığım mail’e bir bakalım;

——————

Merhabalar,

XXX sektöründe hizmet veren firmamız için bir kurumsal site ihtiyacımız vardır. Örnek olarak istediğimiz tasarıma benzer site (linklerini yada taslak şablonu üzerinden ) altta belirttim.

Tasarımda aradığımız  özellikler;

  • HTML5, CSS/CSS3 uyumlu olmalı
  • Responsive  (bootstrap) uyumluluk
  • Seo uyumlu kodlama ( Schema markups vs. )
  • Cross-browser uyumluluğu olmalı (Farklı tarayıcılar da sorunsuz görüntüleme)

Bu özellikler ve belirttiğim örnek site (linklerini yada taslak şablonu) doğrultusunda  verebileceğiniz teklif nedir? Teşekkürler

————–

Bu tarz bir mail de tabi ben başlıca öncelikli özellikleri sıraladım ve diğer detayları sablonda belirttim., ancak siz bu listeyi projenize göre uzatıp kısaltabilirsiniz.

freelance designerTasarımcıya projeniz için fikir ve önerilerini sorun.

Evet, belkide en önemli nokta bu, tasarımcının bir vizyonu varmı?

Sizin gözden kaçırdığınız onun farkedebileceği bazı bakış açıları olabilir, sonuçta projeyi her yönüyle ele almalıdır.

İstediğiniz özelliklerde ki bir site, bir fonksiyon  belki de yanında bazı sorunlarda getirebiliyordur. Sitenizin yavaş yüklenmesi yada robotların sitenizi uygun tarayamacakları bir javascript tüm çabalarınızı boşa çıkarabilir. Tecrübeli bir web tasarımcı, projeyi baştan sona, çizimden kodlamaya ve sonrasında sitenin sorunsuz, seo kriterlerine uygun bir halde çalışmasını sağlamalıdır. Bu nokta da tasarımda istediğiniz bazı özelliklerin farklı sebepler den dolayı yapılmasının mantıklı olmayacağını yada farklı bir yol izlenebileceğini sizlere önerebilir.

Her tasarımcı iyi bir yazılımcı yada her yazılımcı iyi bir tasarımcı olmayabilir

Web tasarımcı genelde hem grafikerlik yönü hemde yazılım yönü gelişmiş kişilerdir. Ancak her web tasarım uzmanı bu iki konuda iyi olmayabiliyor. Tasarımlarını beğenmediğiniz bir web tasarımcı yazılım konusunda iyidir yada tam tersi, yazılım konusunda yetersiz kalıp hazır kodlar, eklentiler kullanarak tasarımı, kullanıcı deneyimi güçlü siteler ortaya çıkaranlar vardır. Eğer bu tarz bir durumda kalırsanız, birine arayüz tasarımı diğerine ise tasarım giydirme yaptırabilirsiniz. Tabi bu projeye ayırdığınız bütçenizi iki katına çıkaracaktır ancak tasarım ve kodlama yönünden sağlam bir site ortaya çıkacaktır. Kodlama yönünden bahsettiğim  sitenin en az kod , en az sorgu, son trend web standartları kullanılarak seo uyumlu kodlanmasıdır ki bu projenizin arama sonuçlarında ki performansını etkileyen çok önemli teknik konulardır. Diğer yandan arayüz tasarımı sadece kaliteli bir tasarım değil, kullanıcı deneyiminden optimize edilmiş web grafiklerine kadar yine en önemli konuları kapsamaktadır. Kullanıcı deneyimi Google tarafından son zamanlar da çıkarılan güncellemelerin ana konusudur. Seo ya önem veriyorsanız iyi kodlanmış bir yazılıma, kullanıcı deneyimi düşünülerek tasarlanan bir şablona ihtiyacınız vardır.

Fiyat

Freelance web tasarım da malesef standart bir fiyat politikası yok. 250 TL gibi komik ücretlere de tasarım yapanlar mevcut 4500 TL gibi muazzam ücretlerede. Açıkçası ücret, tasarımcının teknik bilgisine, projene ayırdığı zamana, tasarım da istediğin spesifik özelliklere göre değişebiliyor. Birçok kişi çok düşük ve çok yüksek ücretlerden kaçınmanız gerektiğini söyler, doğru da söylerler. Peki ne yapmalısınız? Öncelikle birden fazla web tasarımcıyla görüşüp, projeniz için verilen ortalama fiyatı bulun ve sonrasında bu ortalamanın üzerinde fiyat verenlerden mümkünse pazarlık yapmalarını isteyebilirsiniz.

Proje sonrası destek

Sitenizin tasarım aşaması tamamlandı ve yayına geçti, herşey çok güzel, içinize sinen bir site oldu, sorunsuz çalışıyor. Ancak bir gün  sorun yaşadınız yada ufak bir özellik ekleyerek sitenizi geliştirmek istediniz, eğer tasarımcıya ulaşamazsanız yada destek konusunda size yardımcı olmazsa sizin için kabus başlıyor demektir. Sitenizi en iyi bilen kişi onu tasarlayandır, her ne kadar aynı kodlar kullanılsa da her yazılımcının kodlama yöntemi farklıdır, bu yüzden farklı bir tasarımcı / yazılımcıdan destek istemek çoğu zaman sorunlu olur. Şimdiye kadar farklı bir çok kişi destek konusunda önceki tasarımcıya ulaşamadığı yada destek alamadığını belirtip benden yardım istemiştir, bunlar genelde ufak tefek sorunlar yada geliştirme istekleri olsa da, bunlar için en az 3-4 farklı kişiyle görüştüklerini söylüyorlar.

Sonuç olarak

Doğru freelance tasarımcıyı bulmak projenizin ilerisi için çok önemli, özellikle tasarım sektörüne ve bu terimlere uzaksanız doğru kişiyle çalışmak işe doğru başlamınızı sağlayacaktır. Biliyorum freelance tasarımcı ile çalışma fikri şimdi size biraz korkutucu gelebilir ancak  sizin gibi bir çok insan freelancerlar ile çalısıyor, sadece doğru insanla çalışmanın önemimden bahsetmeye çalıştım bu yazıda ve tüm bu yazdıklarım web tasarım ajansları içinde geçerli ancak onlarda durum biraz daha farklı, onu da inşallah ileride başka bir yazıda detaylı olarak anlatırım.

Eğer sizde bir freelance web tasarımcı arıyorsanız  buradan bana projenizi yukarıda örnek verdiğim gibi yazarak fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

Hoşçakalın !!!