2017 Web Tasarım Trendleri

Ocak 26, 2017 | Web Tasarım

2017 Yılı Web Tasarım Trendlerinde Neler Var?

Her sektörde olduğu gibi web tasarım sektöründe de her yıl değişen trendler mevcut. Web tasarım trendlerini, yeni çıkan teknolojilerden yeni çıkan web standartlarına kadar bir çok faktör etkiliyor.  Peki bu sene daha çok hangi özelliklere sahip tasarımlar göreceğiz?

2017 tasarım trendleri

Koyu Renkler

2017 yılında artık koyu renklerin yoğunlukta olduğu tasarımlar göreceğiz. Beyaz ve soft renkler her zaman moda ancak bu yıl koyu renkleri daha fazla görmeye başlayacağız. Koyu arkaplanlar yada önemli alanlar da koyu renkler sıkça kullanılacak gibi.

Yeni Menü ve Tasarım Fikirleri

Responsive olmayan tasarımlarda tasarımda kısıtlı kalıyorduki ancak responsive tasarımlar sayesinde daha geniş ekranlar bizlere farklı tasarımları deneme fırsatı verdi. Örneğin bu sene sticky menü dediğimiz sabit headerlar ile ekranın sol yada sağından açılan menüleri sık göreceğiz. Header tasarımlarının bir kaç çeşit dışında fazla farklı versiyonlarını görmüyoruz, tema yapıcıları artık daha özgün tasarımlar için yandan açılan menüleri tercih etmeye başladı.

Serif Fontlar

Serif fontlar bu yıl çokca kullanılacak gibi. Yıllardır düşük ekran çözünürlüklerinde okunamadığı için tasarımlarda tercih edilmeyen serif fontlar artık yüksek çözünürlüklü ve retina ekranların yaygınlaşması ile daha fazla tasarımda kullanılmaya başlandı. Gerçekten serif fontlar kişisel olarak her zaman kullanmak istediğim font ailesiydi ancak her monitörde aynı kalitede göremedğimden tercih edemiyordum. Son 1 senedir bende bu fontu kullanmaya başladım.

Kaydırna Çubuğu (Scroll  Bar)

Bir zamanlar herkesin ısrarla söylediği şey; web tasarımda sayfaları uzun tutmayın, içerikleri ekran ilk açılış hizasında veya az daha aşağıda konumlandırın. Zamanında 16′ – 18′ ekranlar ile bu tavsiyeler doğruydu, ancak artık büyük ekranlara sahibiz ve özellikle facebook , twitter gibi sitelerin epey uzun tasarımları insanların kullanım alşkanlıklarını değiştirdi. Son birkaç senedir zaten hazır temalara bakarsak büyük çoğunluğu uzun sayfalara sahip tasarımlardan oluşuyor. 2017 yine bu tasarımların başını çektiği bir yıl olacak.

Daha Büyük ve Kalın Fontlar

Büyük ve kalın fontlar yine bu sene trendlerinden biri olacak. Büyük ve kalın fontlar daha çok dikkat çekiyor tabii ki ancak kullanılma sebebi geniş ve uzun tasarımlarda gereklilik oluşu. Son zamanlarda büyük fontların kullanıldığı tasarımları sık görmeye başladım sanırım bu daha fazla artacak.

Video İçerikler

Şüphesiz video içerikler bu yılda çok daha fazla kullanılmaya devam edecek. Video oynatıcıların ve flash teknolojisinin gelişmesiyle rahatlıkla sitelerimizde video içerik kullanabiliyoruz. Özellikle kullanıcılar tarafından epey rağbet gören video içerikler Seo çalışmalarında yine son zamanlarda sık kullanılmaya başlandı. Kullanıclar artık anasayfalarında, sidebarlarda, footer ve içeriklerde videolar eklemek istiyor. Hazır temalarda bunun örneği tasarımları daha çok göreceğiz.

Genel olarak 2017 yılının trendlerine baktığımızda daha çok dikkat çekici, daha özel ve farklı tasarımların kullanılacağını anlıyoruz. Tema seçimlerinizde yada yeni tasarım sürecinizde bu trendler bir fikir edinmeniz için faydalı olabilir.